Borsa İstanbul’da kapanış: BIST 100 bugün nasıl hareket etti?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – BIST 100 endeksi, bugün 5.412 – 5.491 puan arasında hareket ederek yeni bir rekor seviye kaydetti. 

Kapanışa doğru 5.450 puan seviyesinde bulunan endeks, an itibarıyla %0,4 oranında yükselişe sahip. Günün ilk yarısında yukarı yönlü hareket eden BIST 100, öğlenden sonraki işlemlerde satıcılı hareket ederek 5.412 puanda günün dip seviyesini gördü. Kapanışa doğru ise 5.450 seviyesine doğru bir hareket söz konusu. 

Sektörel bazda bakıldığında bugün ana sektörler arasında sınai endeksi, %1,22 yükselişle öne çıktı. Hizmet sektörü sabit kalırken finansallar, kapanışa yakın %0,4 oranında bir düşüşe sahip. Buna göre petrokimya %2,63, ticaret %2,35 ve mineral ürünleri %2 yükselişle ilk sıralarda yer aldı. Bankalar, ulaştırma ve teknoloji ise en çok düşüş gören sektörler oldu. 

Hisse bazında bakıldığında BIST 100’de bugün EGEEN ve BERA tavan fiyatına ulaştı. HEKTS, BRYAT ve SASA ise bugün BIST 100’de en çok yükselen hisseler arasında yer aldı. ISMEN, GLYHO ve GENIL ise bugün %3 bandında geri çekilmeyle en çok değer kaybeden hisseler oldu. 

Borsa İstanbul genelinde en çok kazandıran hisseler arasında ETILRAYCESKONYABFREN ve DOBUR vardı. 

Günün en çok kaybettiren hisseleri ise ARASE, ITTFH, RHEAGRYSAS ve MAKTK olarak sıralandı.

Yurt dışı piyasalarında Asya endeksleri, günü karışık seyirde kapattı. ABD endeksleri pozitif açıldı. Nasdaq %0,83, S&P 500 %0,82 ve Dow Jones %0,97 yükselişe sahip. Avrupa endeksleri ise kapanışa doğru %1’in üzerinde değer artışıyla pozitif görünümde ilerliyor. 

Yazar: Günay Caymaz