Borsa İstanbul’da kapanış: BIST 100 bugün satıcılı hareket etti

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – BIST 100 endeksi, güne hafif alıcılı başladıktan sonra gün boyu devam eden satışlara maruz kaldı. 

Endeks, bugün satıcı ağırlıklı işlemlerle 5.450 seviyesinin altında kadar sarktıktan sonra kısa süreli tepki alımları gördü. Alımlar, endeksi yeniden 5.500 puan bandına taşısa da gün sonuna doğru satışların devam etmesiyle BIST 100, 5.450 seviyelerine geri döndü ve şu an %1’e yakın düşüşe sahip.

Bugünkü düşüşte sınai endeksi %1,41 gerilemeyle başı çekti. Hizmetler sabit kalırken finansallar %1’e yakın düşüşe sahip. 

Bugün piyasadan pozitif ayrışan sektörler arasında ortalama %3 bandında yükselen telekomünikasyon ve %1 bandında değer kazanan perakende ticaret var. En çok düşen endeksler ise an itibarıyla %3 bandında gerileyen spor, inşaat ve kobi oldu. Bankalar, bugün hafif satıcılı yatay kalırken holding sektörü, %1’e yakın düşüş kaydetti. 

BIST 100’den en çok yükselen ve düşen hisseler

BIST 100 endeksine dahil hisseler arasında bugün DOAS, KOZAL, YATAS, AGHOL ve GOZDE en çok yükselen hisseler oldu.

Kapanışa doğru SMRTG,  BAGFS, TKFEN, GESAN ve OYAKC, en çok düşen hisseler olarak sıralandı. 

Borsa İstanbul genelinde ULUSE, TERA, COSMOS, QNBFB ve AHGAZ tavan fiyatına ulaşan hisseler arasındaydı. IMAS, AYES, PLTUR, UZERB ve PKENT tavan fiyatına kadar geriledi. Böylece Platform Turizm, 9 gündür devam eden tavan serisini bozmuş oldu. 

Yurt dışı piyasalarında Asya endeksleri, günü artıda kapattı. ABD borsaları, tatil sonrası negatif açılış gerçekleştirdi. Nasdaq %1,18 , Dow Jones %0,15 ve S&P 500 %0,55 düşüşle devam ediyor. Avrupa endeksleri ise gün sonuna doğru hafif alıcılı bir seyre sahipti.

Yazar: Günay Caymaz