Borsa İstanbul’da kapanış: BIST 100 dünkü kayıplarını telafi etti

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – BIST 100 endeksi, bugün gün boyu alıcı hareket ederek kapanışa doğru dünkü kayıplarını telafi eden bir görünüme sahip. 

BIST 100 endeksi, son saate %2’ye yakın değer artışıyla 5.450 puan seviyelerinde hareket ediyordu. Endeks, sabah saatlerinde kısa süreliğine 5.331 puana kadar geriledikten sonra gün boyu alıcılı hareket etti ve son saatte 5.469 puana kadar yükseldi. 

Bugün sektörel bazda öne çıkan endeksler, %5 oranında değer kazanan inşaat ve mineral ürünleri oldu. Kapanışa doğru ekside olan sektör endeksi bulunmazken telekomünikasyon ve petrokimya yatay kaldı. Bankalar, %3’e yakın yükselirken holding endeksi, yaklaşık %2 değer artışı gördü. 

Ana sektörler arasında finansallar %2,5 yükselişle öne çıkarken sınai %1,75 ve hizmet %2’ye yakın yükseliş gördü. 

BIST 100’de en çok kazandıran ve kaybettiren hisseler

BIST 100 endeksine dahil hisseler arasında ARCLK, ALGYO ve GOZDE %9 bandında yükselişle ilk sıralarda yerini aldı. KOZAL, %6’ya yakın değer kaybıyla en çok kaybettiren hisse olurken TSPOR %3 ve PGSUS %1 düşüşle takip etti.

BIST 100’de kapanışa doğru en yüksek işlem hacmine sahip hisseler, EKGYO, YKBNK ve KRDMD oldu. 

Borsa İstanbul genelinde ise an itibarıyla 15 hisse tavan fiyatından işlem görüyordu. Diğer yandan tavan fiyatından işlem gören ULUFA ve UMPAS ile %9 bandında düşüşe sahip PLTUR, bugün yükseliş ivmesine eşlik etmeyen hisselerin başında yer aldı.

Yazar: Günay Caymaz