Borsa İstanbul’da kapanış: BIST 100 zirve keşfine devam ediyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – BIST 100 endeksi, haftanın ilk gününde de yükselişine devam etti. Endeks,  son saatte %2,75’i bulan yükselişle 4.330 puan seviyesine ulaştı. 

Borsa İstanbul’da pozitif seyri devam ederken BIST 100’de günlük işlem hacmi 100 milyar TL’ye doğru hareket ediyordu. 

Bugün yükselişe öncülük eden sektörlerin başında basit metaller %7’ye varan değer artışıyla yine önde yer aldı. Holding endeksi de önemli bir yükseliş kaydetti ve kapanışa doğru %4,2 yükselişe sahipti. Bu iki sektörün ardından bankalar ve finansallar %3,5’in üzerinde değer artışıyla Borsa İstanbul’un yükselişine katkı sağladı. 

Borsanın tersine hareket eden endeksler arasında spor, %1,6 düşüşe sahipti. Elektrik, odun, kağıt ve baskı ile bilgi teknolojileri de kapanışa yakın kısmi kayıplara sahipti. 

BIST 100 endeksine dahil hisseler arasında Erdemir ve İskenderun Demir, Cuma günkü yükselişinin ardından bugün de tavan fiyatından işlem gördü. Sabancı Holding de son saatte %7,5 yükselişle öne çıkan hisseler arasındaydı. 

Aydem Yenilenebilir Enerji, %6 düşüşle endekste en çok kaybettiren hisse konumundayken ardından Global Yatırım ve Smart Güneş, ortalama %2,5 düşüşle geldi.

Borsa İstanbul genelinde ise Bosch Fren Politeknik Metal ve CRFSA diğer tavan gören hisseler oldu. Ersan AlışverişKervansaray ve Nasmed, bugün kapanışa yakın en çok kaybettiren hisseler olarak devam ediyordu.

Yurt dışı piyasalarında Asya endeksleri günü artıda kapattı. ABD borsaları arasında Dow Jones ve S&P 500, yatay başlarken Nasdaq, güne hafif satıcılı devam ediyordu. Avrupa endeksleri ise gün sonuna doğru FTSE 100 dışında alıcılı hareket ediyordu.

Yazar: Günay Caymaz