Borsa İstanbul’da kapanış: BIST 100’de bugün hangi hisseler öne çıktı?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – BIST 100 endeksi, sabah seasında %2’nin üzerinde değer artışı sonrası gün içi işlemlerde hafif alıcı olarak yatay seyretti.

Kapanışa doğru %2,5 değer artışına sahip olan endekste bugün KARSN, DOAS, HEKTS,GLYHO ve SMRTG, tavan fiyatına ulaşan değer artışlarıyla en çok yükselen hisseler oldu. 

Bugün endekste kısıtlı düşüşler görüldü. Buna göre son saatte %2’ye yakın düşen NTHOL, en çok düşüş gören hisse olurken ardından ulaştırma sektörüne dahil hisselerden PGSUS, THYAO ve TAVHL, ortalama %1,5 düşüşle geldi.

Sektör bazında bakıldığında kapanışa yakın %5’in üzerinde değerlenen elektrik, teknoloji ve turizm, en çok talep gören sektörler oldu. Piyasadaki yükselişe eşlik etmeyen sektörler arasında bugün ulaştırma, %1’in hemen üzerinde düşüşe sahipken spor endeksi, %1’ye yakın değer kaybına sahipti. Spor endeksine dahil hisseler arasında GSRAY, tavan fiyatına yakın yükselirken FENER, %6 bandında düşüşle endeksi aşağı çekti. BJKAS, %2 yükseliş görürken TSPOR, %0,5 oranında kısmi düşüş gördü. 

Bankalar ve holding, bugün %1 – 1,5 bandında değer artışıyla ortalamanın altında bir yükseliş gördü. Sınai ve kobi endeksi, %3 bandında yükselişe sahipken inşaat sektörü, %2,5 oranında değer artışına sahipti.

Alfa Solar halka arzına 28,6 milyar TL’lik talep geldi

Geçen hafta halka arz sürecinde talep toplama aşamasını tamamlayan Alfa Solar, halka arz büyüklüğünün 53 katı oranında 28,6 milyar TL’lik talep ile yeni bir rekor kırdı.

Alfa Solar halka arzında 58,5 TL sabit fiyattan talep toplanırken yüksek başvurulu yatırımcıların talepleri binde 7 ve bireysel yatırımcıların talepleri ise yüzde 5,4 oranında karşılandı.

Yapılan açıklamada halka arzda 1.001 adet ve üzerindeki yüksek başvurulu yatırımcılardan 142 kat ile 19 milyar TL, kurumsal yatırımcılardan 43 kat ile 3,5 milyar TL ve 1.000 adet ve altındaki bireysel yatırımcılardan ise yaklaşık 19 kat ile 6 milyar TL talep toplandığı duyuruldu.

Alfa Solar, Borsa İstanbul’da 16 Kasım’da düzenlenmesi planlanan Gong Töreni’nin ardından Yıldız Pazar’da ALFAS kodu ile işlem görmeye başlayacak.

Yazar: Günay Caymaz