Borsa İstanbul’da kapanış: BIST 100’de bugün hangi hisseler öne çıktı?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – BIST 100 endeksi, haftanın ilk gününe alıcılı başladı. Endeks, 3.900 puandan açılırken gün boyu alıcılı devam etti ve kapanışa doğru %2,5’e yakın yükselişle 3.970 puan bandında hareket ediyordu. 

BIST 100 endeksi, bugünkü yukarı yönlü ivmeyle geçen haftaki kaybını geri alan bir görünüme sahip. Günün öne çıkan sektörleri arasında telekomünikasyon, kimyasal, petrol ve plastik, %4’ü aşan değer artışa sahipti. Ulaştırma ve inşaat sektörü ise %3 bandında değer artışıyla ortalamanın üzerinde hareket etti. 

Spor endeksi, kapanışa yakın %4’e yakın düşüşe sahipken bugün piyasanın tersine hareket etti. Faktöring sektörü de %0,4 oranında kısmi düşüşle ekside devam eden diğer sektördü.

Bankalar, bugün %2’ye yakın bir değer artışı görerek 3.750 puana yakın seyrediyordu. Banka endeksi, geçen hafta %5’in üzerinde değer kaybıyla son Ekim ayındaki toparlanma hareketinin düzeltmesini yaptı. Sabah seansında da endeks, 3.500 puan bandına kadar geriledikten sonra hızlı bir geri dönüş gerçekleştirdi.

Günün öne çıkan hisse senetlerini kontrol edildiğinde Borsa İstanbul’un son saatinde Akçansa, Yaprak Süt,Konya Çimento ve Atlantis Holding’in tavan fiyatından işlem görerek öne çıkan hisseler olduğu görüldü.

Atakule GYO, CEO Event Medya ve Mahzar Zorlu Holding, %9 bandında gerilemeyle bugün en çok kaybettiren hisselerin başında bulunuyordu. 

BIST 100 endeksine dahil hisseler arasında ise Türk Traktör, Smart Güneş ve SASA, tavan fiyatına ulaşan değer artışlarıyla öne çıktı. BIST 100’de kapanışa yakın en çok düşüş gören hisseler ise İş GYO, Verusa Holding ve Trabzonspor oldu. 

Yurt dışı piyasalarında ABD endeksleri, güne satıcılı başladı. Nasdaq, %1,55, S&P 500, %0,87 ve Dow Jones, %0,5 düşüşe sahipti. Avrupa endeksleri ise haftanın ilk gününde alıcılı hareket etti. FTSE 100, %1’e yakın değer artışıyla en çok yükselen endeksti. ABD vadeli endeksleri, ekside devam ederken Avrupa vadelileri, akşam saatlerine doğru pozitif seyrini sürdürüyordu.

Yazar: Günay Caymaz