Borsa İstanbul’da kapanış: Bugün BIST 100’de hangi hisseler öne çıktı?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – BIST 100 endeksi, bugün dalgalı bir seyir izlerken 4.910 – 5.032 puan aralığında hareket etti. 

Endeks, kapanışa doğru %1’e yakın değer artışıyla 5.00 puan sınırında bulunuyordu. Güne satıcılı başlayan borsada BIST 100, öğle arasına doğru toparlanırken 5.030 puan seviyesinde günün zirvesini belirledi. Ardından gelen satışlar 4.965 puan seviyelerinde karşılandıktan sonra kapanışa doğru kısmi bir toparlanma görüldü. 

Bugün borsa İstanbul’da öne çıkan sektörler arasında son günlerde satıcılı hareket eden perakende ile kimyasal, petrol ve plastik vardı. Bu sektörlere dahil hisse senetleri ortalama %2 değer kazanırken ardından %1 bandında yükselen sigorta hisseleri geldi. 

Günün en çok düşüş kaydeden sektörleri ise %2 civarında gerileyen spor, turizm ve ulaştırma oldu. 

BIST 100’de bugün en çok kazandıran ve kaybettiren hisseler

BIST 100 endeksine dahil hisseler arasında bugün kapanışa doğru KRDMD, SASA ve BIMAS, %4 – 6 bandında değer artışlarıyla en çok kazandıran hisse senetleri oldu. Özellikle SASA, güne taban fiyatından başladıktan sonra artan taleple birlikte %5,5 yükseliş gördü ve 114’ye kadar yükseldi. 

Günün en çok kaybettiren hisseleri ise bugün volatil hareket ettikten sonra %9 bandında düşüş gören SMRTG, %8 gerileyen ALKIM) ve %5 bandında düşen PRKAB oldu. 

Borsa İstanbul genelinde ise BARMA, BALAT, KSTUR ve KONTR ile birlikte 8 hisse daha tavan fiyatından işlem gördü. Tavan serisini bozarak bugün taban fiyatından işlem gören ALFAS ile birlikte PEKGY, EUREN en çok kaybettiren hisseler olarak sıralandı. Borsanın yeni şirketlerinden SNICA, dün 7 gün süren tavan serisini bozarak taban fiyatından işlem gördükten sonra bugün de %9 bandında değer kaybına sahipti. Kasım ayında borsaya kote olan diğer bir hisse OZSUB ise 6. gününde serisine devam ediyor.

Yazar: Günay Caymaz