Borsa İstanbul’da kapanış: Bugün hangi sektörler öne çıktı?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – BIST 100 endeksi, bugün 3.877 – 3.942 puan bandında hareket etti. Son saatte endeks, 3.920 puan seviyesinde bulunuyordu. 

Güne alıcılı başlayan BIST 100, merkez bankasının faiz kararını açıkladığı saate kadar yükselişini sürdürerek 3.942 puana kadar yükseldi. Günün zirvesinin ardından hafif satıcılı hareket eden endeks, kapanışa yaklaşırken 3.910 seviyesinde destek buldu. 

BIST 100, son saatte %1’e yakın değer artışıyla devam ederken faktoring, bilgi teknolojileri, mineral ürünleri, bugün %3’ü üzerinde değer artışı görerek en çok talep gören sektörler oldu. Perakende ticaret, sigorta ile metal ürünleri ve makineler} }, kapanışa doğru ekside seyreden endeksler oldu. 

Bankalar, %2’ye yakın değer artışıyla ortalamanın üzerinde yükselirken 4.040 puan seviyesinde bulunuyordu. Holding ve kobi endeksi, %1 yükselişe sahipken inşaat sektörü %2,5’in üzerinde değer artışıyla kapanışa hazırlanıyordu. 

BIST 100 endeksinde GESAN, SMRTG ve ISGYO, bugün en çok kazandıran hisseler oldu. An itibarıyla %3 gerileyen ALARK ve ISMEN ise endekste en çok kaybettiren hisselerdi. 

Borsa İstanbul geneline baktığımızda MRSHL, CRFSA, KMPURCMBTN ve PENTA, bugün tavan fiyatına ulaşan hisseler olarak öne çıktı. BRKODYOBY ve ISSEN ise son saatte borsa genelinde en çok düşen hisselerdi. 

Yurt dışı piyasalarında ise Asya tarafı haricinde olumlu bir hava söz konusu. Asya endekslerinin negatif kapanışı sonrası Avrupa borsaları, hafif satıcılı açılış sonrası gün içi işlemlerde pozitif bölgeye geçti. Dün negatif kapanan ABD endeksleri ise güne artıda başladı. Nasdaq ve Dow Jones, an itibarıyla %1 yükselirken S&P 500, %0,8 yükselişe sahipti.

Yazar: Günay Caymaz