Borsa İstanbul’da kapanış: Bugün hangi sektörler öne çıktı?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Borsa İstanbul, dünkü pozitif seyrinin ardından bugün de pozitif konumunu korudu. BIST 100 endeksi, kapanışa doğru yüzde 0,5 yükselişle 2.420 puan seviyelerinde bulunuyordu.

BIST 100 endeksi, haftanın ilk iki günü yüzde 4’ü bulan geri çekilmeden sonra 2.370 puan seviyelerinde destek bulduktan sonra bugün 2.400 puan üzerindeki konumunu koruyor.

Küresel piyasalarda genel olarak olumlu bir hava bulunuyor. Asya borsaları, günü pozitif kapattı. Güney Kore ve Tayvan borsaları en çok primlenen borsalar oldu. Avrupa borsaları da kapanışa doğru yüzde 1,5 – 1,8 bandında değer artışına sahipti. DAX ve Euro Stoxx 50, en çok değer artışı gören borsalardı. ABD borsaları da pozitif bir açılış gerçekleştirdi. Açılışta Nasdaq, yüzde 1,5 değerlenirken dün değer kaybı gören Russell 2000, bugün yüzde 2’ye yakın bir yükseliş gördü.

Borsa İstanbul’da yükseliş bugün kısıtlı kalırken spor, elektrik ve yiyecek & içecek sektörü, yüzde 3 bandında yükselişle pozitif ayrıştı. Bankalar, bugün yüzde 2 değer artışıyla yükselişe destek olurken holding sektörü yüzde 0,7 oranda daha düşük bir değerleme gördü.

Basit metaller, bugün yüzde 1,5’e yakın düşüşle piyasadan negatif ayrışan sektöre endeksi oldu.

Günün en hareketli hisse senetleri

Borsa İstanbul’da kapanışa doğru Emlak Konut (EKGYO), Türk Hava Yolları (THYAO), Şişecam (SISE), Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş. (EREGL) ve Sasa Polyester (SASA) en yüksek işlem hacmine sahip hisselerdi.

Günün en çok kazandıran hisse senetleri ise bugün borsadaki ilk gününe tavan fiyattan başlayan Kiler Holding A.Ş. (KLRHO) ile tavan fiyatına yakın işlem gören Konya Çimento Sanayi A.Ş. (KONYA), Pasifik Gayrimenkul (PSGYO), Rubenis Tekstil Sanayi Ticaret A.Ş. (RUBNS) ve Fonet Bilgi Teknolojileri A.Ş. (FONET) oldu.

En çok kaybettiren hisse senetleri ise Royal Halı İplik Tekstil Mobilya Sanayi ve Ticaret A.Ş. (ROYAL), Rodrigo Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş. (RODRG), Akiş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. (AKSGY), Koza Altın (KOZAL) ve Kızılbük Gayrimenkul (KZBGY) oldu.

Yazar: Günay Caymaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir