Borsalara aktarılan sabit kripto para miktarı rekor seviyelere ulaştı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Kripto para piyasaları, Fed’in faiz kararı sonrası volatilitesini artırdı. Bunun yanında borsalara aktarılan sabit kripto para miktarında dün yeni bir rekor kırıldı.

CryptoQuant verilerine göre borsalara gönderilen sabit kripto varlıklar, yeni bir rekor seviye kaydetti. Bu durum, piyasada Fed kararları sonrası satış baskısının geri dönmesinin ardından dip fiyatlardan alım yapma potansiyeli olarak yorumlanıyor. 

 

Bitcoin, Fed kararın açıklanmasından sonra ilk tepki olarak yönünü aşağı çevirdi ve 20.000 dolar sınırına kadar geriledi. Ardından dip seviyelerden bir miktar alım gelirken en büyük kripto para, 20.300 dolardan bugün öğlenden sonra yeniden düşüşe geçerek an itibarıyla yeniden 20.000 dolarlık psikolojik destek seviyesini yeniden test etmeye başladı. 

Geçmiş dönem verilerine göre borsalara gönderilen sabit varlıklarda artışın ardından çoğu zaman kurumsal yatırımcılar dip seviyelere gerileyen kripto paralarda alımlarını hızlandırıyor. Diğer yandan temkinli kalan yorumcular ise sabit varlık artışının mevcut satış baskısından dolayı kripto piyasalarında kısa vadeli bir volatilite artışına yol açabileceğini düşünüyor.

Bitcoin, 20.000 dolar üzerinde kalma mücadelesi veriyor

Kripto piyasalarına ortalama %40 oranında hakim olan Bitcoin’de bugün dünkü dip seviyelerden gelen tepki alımının kısıtlı kaldığı görülüyor. Diğer yandan 20.000 – 20.100 dolar aralığına çekilmelerde ise hızlı alımlar gelmeye devam ediyor. 

Henüz son ekonomik veriler fiyatlanmaya devam ederken şimdi piyasalar, Fed’in sıkılaşma politikasında nasıl hareket edeceğine dair önemli bir veri olarak görülen Ekim ABD istihdam verisine odaklanmış durumda.

Diğer yandan Blockchain verileri, son günlerde Bitcoin’de balina hareketlerinin arttığını gösteriyor. Glassnode verilerine göre 10.000’den fazla BTC tutan cüzdan sayısı 104’e ulaştı ve bu Bitcoin adreslerinden 9’u Eylül ayından sonra oluşturuldu. 

10.000 ile 100.000 BTC arasında varlık bulanan bu 9 BTC cüzdanında son 1,5 ayda 3,8 milyar dolar değerinde 190.000 BTC biriktirildiği görüldü.

Yazar: Günay Caymaz