Bu Hafta Takip Edilecek 5 Önemli Gelişme

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazar – Noreen Burke

Noel tatilinden önceki hafta ekonomik takvim sakinleşiyor ve Japonya Merkez Bankası (BoJ) bu yılın son toplantısını yapacak son büyük merkez bankası. ABD’de konut ve tüketici güvenine ilişkin veriler, resesyon korkuları ağır basarken ekonominin gücüne ilişkin yeni bilgiler verecek. Yatırımcılar, Fed’in agresif politik sıkılaştırmasının büyümeyi engelleyeceğinden endişe ederken “Noel rallisi” beklentileri azaldı.

Yeni haftaya başlarken bilmeniz gerekenler:

  1. BoJ

Aşırı güvercin olan BoJ’un, artan enflasyona rağmen Salı günü gerçekleştireceği yılın son toplantısında, kendisini küresel benzerlerinden ayıran negatif faiz oranlarına bağlı kalması bekleniyor.

Yıllık enflasyon oranı Ekim ayında %3,6’ya ulaşarak 40 yılı aşkın bir sürenin en büyük artışını kaydetmiş ve bu artış enerji ve gıda fiyatlarındaki yükselişten kaynaklanmıştır. Yüksek olmasına rağmen Japonya’daki enflasyon, hâlâ ABD ve Avrupa’da görülen seviyelerin oldukça altında ve ekonomik toparlanma kırılganlığını koruyor.

BOJ Başkanı Haruhiko Kuroda, on yıllık görev süresinin ardından Nisan ayında görevinden ayrılacak ve o tarihten önce önemli bir politika değişikliğine gidilmesi olası görülmüyor.

Bu arada Kasım ayı için enflasyon verileri Perşembe günü açıklanacak ve bir artış daha göstermesi bekleniyor.

  1. ABD verileri

Yatırımcılar bu hafta konut başlangıçları ile birlikte yeni ve mevcut konut satışları ile ilgili açıklanacak Kasım ayı rakamlarıyla, ABD konut piyasasının durumu hakkında bilgi sahibi olacak.

Ekim ayında artan mortgage oranları, ABD’de mevcut konut satışlarının dokuzuncu ay üst üste rekor bir düşüş yaşamasına neden olurken konut inşası da sert bir düşüş yaşadı ve müstakil ev projeleri neredeyse son iki buçuk yılın en düşük seviyelerine geriledi.

Çarşamba günü Conference Board, Kasım ayında son dört ayın en düşük seviyesine geriledikten sonra yükselmesi beklenen tüketici güven endeksini yayımlayacak.

Cuma günü açıklanacak olan kişisel gelir ve harcama verileri, son iki tüketici fiyat endeksi raporunun fiyat baskılarının azaldığını göstermesi ve enflasyonun zirve yapmış olabileceğine dair umutlara yol açmasının ardından yakından izlenecek.

  1. Borsalar

Fed’in agresif sıkılaştırma politikasının, ekonomiyi resesyona sürükleyeceği endişeleri artmaya devam ederken ABD borsaları, Cuma günü üst üste üçüncü seansta da düştü ve ikinci haftayı da kayıpla kapattı.

Haftalık bazda Dow Jones Industrial Average %1,66, S&P 500 %2,09 ve Nasdaq %2,72 değer kaybetti.

Fed geçen hafta 50 baz puanlık daha küçük bir faiz artırımına gitmiş ancak daha fazla artırım yapılabileceğine işaret ederek faiz oranlarının 2023’te, 2007’den bu yana görülmemiş bir seviye olan %5’i aşacağını öngörmüştü.

Aviva Investors Çoklu Varlık fonları başkanı Sunil Krishnan, Reuters’a yaptığı açıklamada “Merkez bankaları, politika yapıcıların enflasyon ve faiz oranları konusunda güvercinleşeceği beklentisiyle toparlanan piyasalara bir darbe indirdi.” dedi.

  1. Euro Bölgesi

Geçen hafta Avrupa Merkez Bankasının (ECB) 50 baz puanlık faiz artırımının ardından önümüzdeki hafta Euro Bölgesi’nde daha sakin geçecek.

Almanya, Pazartesi günü küçük bir iyileşme göstermesi beklenen Aralık ayı Ifo iş iklimi endeksi raporunu paylaşacak.

Rapor, geçen hafta Almanya’nın ekonomik faaliyetlerindeki gerilemenin ikinci ay üst üste yavaşladığını gösteren PMI verilerinin ardından gelerek bloktaki olası bir durgunluğun, daha önce düşünülenden daha yüzeysel olacağına işaret etti.

Diğer taraftan ECB Başkan Yardımcısı Luis