featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazar – Noreen Burke

Fed’in ekonomik büyümede düşüş pahasına da olsa enflasyonu kontrol altına almak için faiz oranlarını yükseltmeye kararlı olmasıyla birlikte, yatırımcılar iş gücü piyasasının gücüne yönelik bir gösterge olarak Cuma günkü Ağustos ayı istihdam raporuna odaklanacak. ABD hisse senedi piyasası yatırımcıları, Ağustos ayındaki mütevazı kazançların tamamını yok eden Cuma günkü sert satışların ardından yeniden pozisyon almaya devam edecek. Avrupa Merkez Bankası (ECB) yetkilileri, önümüzdeki ay büyük bir faiz artırımına hazırlanırken Euro Bölgesi yakından izlenecek enflasyon verilerini yayımlayacak. Çin’in PMI verileri ise dünyanın ikinci ekonomisindeki zayıflığın devam ettiğine işaret etmesi bekleniyor.

İşte yeni haftaya başlarken bilmeniz gerekenler:

1. Tarım dışı istihdam

Fed’in 20-21 Eylül’deki toplantısından önceki son istihdam raporu, merkez bankasının enflasyonu dizginleme mücadelesi verirken resesyonu tetiklemeden ekonomiyi yavaşlatmayı başarıp başaramayacağını anlamaya çalışan piyasa gözlemcileri tarafından merakla bekleniyor.

Fed’in faizleri agresif bir şekilde artırması, tüketici talebi ve konut piyasası üzerinde baskı yaratırken resesyon riski de arttı. ABD merkez bankası Mart ayından bu yana politika faizini 225 baz puan artırdı.

Ekonominin bazı alanlarında yavaşlama olurken iş gücü piyasası şu ana kadar güçlü kalmaya devam etti. Temmuz ayında ekonomi, 528.000 artışla Şubat ayından bu yana en güçlü istihdamı yarattı.

Ekonomistler, ekonominin Ağustos ayında 285.000 istihdam artışı bekliyor. İşsizlik oranının %3,5 ile son beş yılın en düşük seviyesinde sabit kalması beklenirken ortalama saatlik kazançların güçlü bir şekilde artacağı tahmin ediliyor.

2. Diğer veriler

Cuma günkü istihdam veriler öncesinde ABD’de Salı günü Temmuz ayına ilişkin JOLTs İş Olanakları raporu açıklanacak ve ekonomistler iş gücü piyasasında talebin hâlâ güçlü olduğuna işaret eden iş olanakları sayısının yüksek kalmasını bekliyor.

Özel sektör işe alımlarını kapsayan ADP tarım dışı istihdam raporu Çarşamba günü açıklanacak ve hem istihdam hem de ücret artışına ilişkin yeni veriler içerecek. Bunu Perşembe günü haftalık ilk işsizlik başvuruları raporu takip edecek.

Ekonomik takvimde ayrıca Arz Yönetim İdaresinin Ağustos ayı imalat endeksi verileri ve Conference Board’un tüketici güveni güncellemesi de yer alıyor.

3. Borsada volatilite

Yatırımcıların Fed Başkanı Jerome Powell’ın Jackson Hole konuşmasını sindirmeye çalışmasıyla, Wall Street’in üç göstergesi de Cuma gününü %3’ten fazla düşüşle kapattı.

Yatırımcılar Fed’in agresif faiz artışlarını fiyatlarken yılın ilk yarısında düşüşe geçen S&P 500 ayı piyasasındaydı ancak endeks, Haziran ayından bu yana toparlanarak yıl içindeki kayıplarının yarısını telafi etti.

Toparlanmanın etkenleri güçlü kurumsal kazançlar ve enflasyonun zirve yapmış olabileceği ve bunun da Fed’in faiz artırımlarını yavaşlatmasına olanak tanıyacağı yönündeki iyimserlikti.

Ancak Fed’in güvercin bir adım atacağına dair umutlar artık rafa kalkarken piyasalar, Eylül ayına inişli çıkışlı bir yolculukla girebilir.

4. Euro Bölgesi TÜFE verisi

Euro Bölgesi Çarşamba günü Ağustos ayı TÜFE rakamlarını paylaşacak ve yıllık enflasyonun Temmuz ayındaki %8,9’dan %9’a yükselerek ECB’nin %2’lik hedefinin oldukça üzerine çıkması bekleniyor.

Veriler, resesyon riskinin arttığı bir ortamda bile ECB’nin yaklaşan Eylül toplantısında faiz oranlarını agresif bir şekilde artırması yönündeki baskıyı yoğunlaştıracaktır.

ECB, faizleri Temmuz ayında %0,5 oranında artırdı ve kısmen yükselen enflasyon ve kısmen de Fed’in de büyük artırımları nedeniyle önümüzdeki ay benzer veya daha büyük bir faiz artışı bekleniyor.

Cumartesi günü Jackson Hole’da konuşan ECB Yönetim Kurulu Üyesi Isabel Schnabel, Fransa Merkez Bankası Başkanı François Villeroy de Galhau ve Letonya Merkez Bankası Başkanı Mārtiņš Kazāks rahatsız edici derecede yüksek olan enflasyonla mücadele etmek için güçlü veya önemli politika eylemlerini savundu.

5. Çin’in PMI rakamları

Temmuz ayında Çin’in COVID-19’a karşı sıfır tolerans politikaları kapsamındaki kısıtlamaların tetiklediği ticari faaliyetlerdeki beklenmedik daralmanın ardından Çin, Çarşamba günü Ağustos ayı için resmi PMI verilerini yayımlayacak.

Ertesi günü açıklanacak olan Caixin özel sektör PMI verisinin de küçülme bölgesine girme riski bulunuyor.

Çin ekonomisinin karşı karşıya olduğu tek zorluk bu değil – Çin’de devam eden emlak krizi tüketici ve iş dünyası güvenini şimdiden etkilerken rekor sıcak hava dalgasının tarım sektörünü vurması bekleniyor.

Çin Merkez Bankası büyümeyi desteklemek için son haftalarda kredi faiz oranlarını düşürdü ve hükümet, geçen hafta iş gücü piyasasını güçlendirecek tedbirler açıkladı.

–Bu haberde Reuters’in katkısı bulunmaktadır.