Büyük yatırımcılarının XRP birikimleri rekor seviyelere ulaştı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – XRP fiyatı aşağı yönlü eğilimini sürdürdükçe büyük yatırımcılar dip seviyelerden kripto parayı toplamaya devam ediyor.

Ripple ile SEC arasında devam eden davada özet karar beklenirken Ripple’ın yerel tokeni XRP, genel piyasa eğilimine bağlı olarak düşüş trendini sürdürüyor. Ancak veriler, büyük yatırımcıların cüzdanlarına dip seviyelerden XRP eklemeye devam ettiğini gösteriyor.

Santiment tarafından sunulan verilere göre bugün itibarıyla cüzdanlarında 1 milyon ile 10 milyon XRP tutan yatırımcı sayısı, 1.617’ye yükseldi ve tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Bu, Ripple davasındaki belirsizliğe rağmen yatırımcıların XRP’nin uzun vadeli potansiyelini fiyatladığını gösteriyor. Son duruma göre büyük yatırımcılar, an itibarıyla toplam XRP arzının %7,23’ünü elinde bulunduruyor.

Büyük yatırımcılar neden XRP alıyor?

Kripto para piyasaları 2022 yılı boyunca birçok olumsuzlukla baş etmek zorunda kaldı. Enflasyon ve resesyon riski gibi makroekonomik sorunlar kripto varlıkları olumsuz etkileyen faktörlerin başında gelirken endüstri içinde Bitcoin fiyatının düşüşüyle yaşanan madencilik krizi, Terra ekosisteminin çökmesi ve son olarak da FTX’in iflası diğer büyük sorunlar olarak ortaya çıktı.

Risk iştahının azaldığı böyle bir ortamda kripto paralara olan talepte de gözle görülür bir azalma oldu. Bu da geçen sene heyecan verici birçok projeye olan ilginin azalmasına neden oldu. XRP ise Ripple’ın SEC ile olan davasıyla hikayesini devam ettiren bir kripto para. Bu yüzden büyük yatırımcılar, Ripple’ın olası bir zafer kazanma ihtimalini göz önüne alarak zaten dip seviyelerde olduğunu düşündüğü XRP’ye yönelik yatırımlarını artırıyor olabilir. Diğer yandan Ripple, SEC ile olan yasal mücadelesini kaybetse dahi ABD dışındaki faaliyetlerinden dolayı diğer pazarlara genişleme potansiyeline sahip bir şirket.

Bu yüzden Ripple – SEC davası ne şekilde sonuçlanırsa sonuçlansın Ripple için bir netlik söz konusu olacak ve son yapılan açıklamalara göre dava, büyük ihtimalle en geç 2023’ün ilk çeyreğine kadar sonuçlanacak.

XRP talebinin artması, şu sıralar yoğun satış baskısına denk geldiği için kripto para fiyatının yükselmesini engelliyor. Ancak büyük yatırımcıların kripto para talebine devam etmesi, bir açığa satış sıkışıklığına neden olabilir.

XRP, son 24 saatte 0,34 dolar bandında sabit kalırken geçen haftadan bu yana %12’ye yakın değer kaybetti.

Yazar: Günay Caymaz