Büyümenin lokomotifi olan imalat PMI, pandemi sonrası en düşük seviyeye geriledi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Ekonomik büyümenin öncü göstergesi olan imalat PMI, Ekim’de 46,40 seviyesine gerileyerek son 29 ayın en düşük performansını gösterdi.

İstanbul Sanayi Odasının bugün açıkladığı imalat PMI, Ekim’de de gerileyerek düşüş serisini 8. aya taşıdı. Göstergede 50 seviyesi eşik kabul ediliyor ve 50 altı sektörde daralmaya işaret ediyor.

Yeni siparişlerde talep eksikliğine bağlı olarak devam eden ve 13’üncü aya ulaşan ivme kaybı, faaliyet koşullarındaki bozulmada etkili oldu.

10 sektörün 8’inde üretim azaldı

PMI raporuna göre de Ekim’de talebin son 6 ayda 4. kez arttığı kara ve deniz taşıtları hariç olmak üzere, tüm sektörlerde yeni siparişler yavaşlama kaydetti. En sert ivme kayıpları tekstil, metalik olmayan mineral ürünler ile giyim ve deri ürünleri sektörlerinde gerçekleşti. 10 sektörün 8’inde üretim azaldı. 4 sektörde istihdam artış kaydetti, artışın en güçlü olduğu sektör makine ve metal ürünleri oldu. Girdi fiyatları enflasyonu yalnızca kimyasal, plastik ve kauçuk sektöründe yükseldi.

İstihdam yavaşladı

Ekim ayında imalatçılar yeni siparişlerdeki yavaşlamayı satın alma faaliyetlerine ve çalışan sayılarına da yansıttı. İstihdamda Mayıs 2020’den bu yana en belirgin azalma gerçekleşti. Girdi alımlarındaki azalma, tedarik zincirleri üzerindeki baskının hafiflemesini sağlayarak teslimat sürelerinin azalmasında rol oynadı. Tedarikçi performansı son 34 ayda ilk kez iyileşme sergiledi ve bu iyileşme Eylül 2014’ten bu yana en belirgin düzeyde kaydedildi. Girdi maliyetleri ve nihai ürün fiyatları ekim ayında keskin bir şekilde artmaya devam etti. Ancak her ikisinde de enflasyon önceki aya göre düşüş gösterdi. Girdi maliyetlerindeki yükseliş büyük ölçüde para birimindeki zayıflıktan kaynaklanırken enerji ve ham madde fiyatlarında da artış bildirildi. Firmaların girdi maliyetlerindeki artışı müşterilere yansıtmasıyla birlikte nihai ürün fiyatları da yükseldi.

“Uluslararası talepteki zayıflık giderek ön plana çıktı”

Veriyi değerlendiren S&P Global Market Intelligence Ekonomi Direktörü Andrew Harker, şunları söyledi:

Yazar: Deniz Engin