Çalışma Bakanlığı, asgari ücret toplu görüşmeleri öncesi talepleri inceliyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – 2023 asgari ücretinin belirlenmesi için Aralık ayında komisyon toplantıların ilk teması Çalışma Bakanı ve TİSK Başkanı arasında yapıldı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, dün Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Başkanı Özgür Burak Akkol ile görüştü. Görüşmede asgari ücret beklentileri, EYT ve sözleşmeli personel başlıkları gündemdeydi.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu Aralık’ta toplanacak

İşçi ve işveren konfederasyonları ile ve Çalışma Bakanlığı Aralık’ta heyeti toplu görüşmelere başlayacaklar. Öncesinde bakanlık tarafından hem çalışan hem de işverenlerin taleplerini değerlendirmek üzere küçük, orta ve büyük işletmelerde araştırma ve tespit çalışmaları yapılıyor.

Aralık ayında yapılacak toplu görüşmelerin ana noktası enflasyon olacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yükselen enflasyon ve hayat pahalılığı karşısında sabit gelirlinin mağdur edilmeyeceğini ve refah payı da verileceğini açıklamıştı.

Aralık 2021’de %36 olan enflasyon Ekim 2022’de %85,51’e yükseldi. Aralık ve Temmuz aylarında yapılan zamlarla asgari ücret net 5.500 TL’ye yükseltildi. Fakat ara zammın ardından enflasyondaki artışın gelir kaybını artırması nedeniyle Aralık ayında hesaplanacak asgari ücret oranına refah payı ödemesi yapılması bekleniyor.

Yazar: Necdet Erginsoy