Cardano (ADA), kripto endüstrisinin en büyük DApp mağazasında yerini alıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Kripto ekosisteminin en büyük merkezsiz uygulama (dApps) mağazası DappRadar, Cardano desteğini duyurdu.

Böylece Cardano ağında geliştirilen uygulamalar, geniş bir pazarda kullanıma sunulmuş olacak. DappRadar, şu an 1 milyon fazla kullanıcıya sahip. Bunun yanında 30 protokole yer veren dApp mağazası, 10 bin üzerinde merkezsiz uygulamayı içeriyor. 

Cardano, yaklaşık bir yıl önce akıllı sözleşme platformu haline geldi. Bu ay ise Vasil güncellemesi sonrası akıllı sözleşme sektöründeki iddiasını artırmayı hedefliyor. Yaklaşık bir yıllık süre zarfında henüz piyasada yer etmiş önemli bir merkezsiz uygulamanın bulunmaması, Cardano ağı için getirilen eleştiriler arasında.

Diğer yandan geliştiriciler, zaman zaman yavaş ilerleme konusunda da eleştiriliyor. Bu durumu kabul eden Cardano geliştiricileri ise kendilerini güvenlik açığına maruz kalmamak adına emin adımlarla ilerledikleri şeklinde savunuyor. Defillama verilerine göre şu an Cardano ağındaki Defi uygulamalarında kilitli toplam değer, 83 milyon dolar gibi düşük bir değerde bulunuyor. İlk sırada olan Ethereum ağındaki kilitli toplam değer ise 33 milyar dolar ile açık ara önde.

Toplam kilitli değeri ile şu an DeFi sektöründe 29. sırada bulunan Cardano ağının önünde uzun bir yol bulunuyor. Ağın en büyük uygulaması ise 43,41 milyon dolarlık kilitli toplam değeriyle Minswap. 

Vasil hard fork Cardano ağı için ne vadediyor?

22 Eylül tarihinde gerçekleşmesi beklenen Vasil hard fork ile platformdaki işlem maliyetlerinin düşmesi ve Blockchain ağının kapasitesinin artırılması planlanıyor.

Ethereum’un Merge güncellemesinden bir hafta sonra gerçekleşecek olan yükseltme için birçok büyük borsa, şimdiden hazır olduklarını duyurdu.

Cardano kurucusu ADA’nın düşük fiyatı hakkında konuştu

Cardano kurucusu Charles Hoskinson, Cardano ağının şu an tarihinin en güçlü konumunda olduğunu söylerken ADA fiyatının ise ağın değerini yansıtmadığını iddia ediyor.

Twitter üzerinde görüşlerini aktaran Hoskinson, son düşüşe dem vurarak piyasaların, bu dönemde gerçeklikten uzaklaştığı görüşünü sundu. Kripto para fiyatlarının, daha çok makroekonomik gelişmelerle hareket ettiğine işaret eden Hoskinson, Cardano’da dahil olmak üzere sektöre birçok sağlam projenin olduğunu ancak token fiyatlarının bunu yansıtmadığını söyledi. 

Yazar: Günay Caymaz