Cari denge Mayıs’ta da açık verdi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Cari denge Mayıs’ta 6,47 milyar dolar açık verdi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının ödemeler dengesi istatistiklerine göre cari denge 7. ayda da açık vermeye devam etti.  Cari işlemler açığı, Mayıs’ta bir önceki yılın aynı ayına göre 3,151 milyon dolar artarak 6,468 milyon dolara çıktı. 12 aylık cari işlemler açığı ise 29,444 milyon dolar oldu.

TCMB Başkanı Kavcıoğlu, Eylül ayında yaptığı konuşmada cari fazla hedefli düşük faizli bir politika izleyeceklerini açıklamıştı. Eylül’de başlayan faiz indirimleri 4 toplantıda toplam 500 baz puan olarak gerçekleşti. Cari hesapta ise Ağustos, Eylül ve Ekim’de fazla verilmesinin ardından Kasım’da açık verildi. Kasım sonrası her ay açık verilmeye devam ederken 2022’nin ilk 5 aylık döneminde cari hesap 25 milyar dolar kadar açık verdi.

Son ayda cari dengedeki açıkta bir önceki yılın aynı ayına göre, hizmetler dengesi kaynaklı girişlerin 2,325 milyon dolar artarak 3,222 milyon dolara yükselmesi ve birincil gelir dengesi kaynaklı çıkışların 417 milyon dolar azalarak 913 milyon dolara gerilemesine rağmen, ödemeler dengesi tanımlı dış ticaret açığının 5,699 milyon dolar artarak 8,753 milyon dolara yükselmesi etkili oldu.

Geçen yıl Mayıs’ta 1,028 milyon dolar açık veren altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı, bu ay 388 milyon dolar fazla verdi.

Yazar: Necdet Erginsoy

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir