Çin’de ralli, JOLT ve ISM, büyük ilaç şirketleri – Piyasalarda neler oluyor?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazar – Geoffrey Smith

Çin piyasaları, ülkenin COVID-19 politikasında bir değişikliğe gidileceğine dair doğrulanmamış raporlar üzerine güçlü bir şekilde yükseldi. Bu durum petrol fiyatlarını ve ABD hisse senetlerini de yükseltiyor ancak ABD, Fed’in iki günlük toplantısı öncesinde “bekle ve gör” moduna giriyor. Çalışma Bakanlığı aylık iş olanakları anketini yayımlayacak ve ISM imalat anketi açıklanacak. Büyük ilaç şirketlerinin sonuçları da açıklanırken Saudi Aramco ve BP (NYSE:BP), yüksek kâr açıklayan petrol devleri listesine katılıyor. Bu arada İngiltere Merkez Bankası (BoE) niceliksel sıkılaştırmaya başlarken Avustralya Merkez Bankası (RBA) 25 baz puanlık (bp) bir artış gerçekleştirdi.

İşte 1 Kasım Salı günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. Çin, COVID-19’a karşı sıfır tolerans politikasından çıkış umutlarıyla ralli yapıyor

Çin borsaları; yeni Politbüro’nun, tüm yıl boyunca Çin ekonomisini zora sokan “COVID-19’a karşı sıfır tolerans” politikasını yumuşatmanın yollarını arayan bir komite oluşturacağına dair doğrulanmamış haberlerin ardından ralli yaptı ve yuan yükseldi.

Haber, Başkan Xi Jinping’in üçüncü beş yıllık görev süresini garantilemesinden sadece birkaç gün sonra gelerek şimdi Jinping’in kendisini siyasi riske sokmadan rotasını değiştirme olanağı sundu.

Hong Kong’da Hang Seng %5,2 yükselirken anakara gösterge endekslerinin tümü %2 ila %4 arasında değer kazandı. Çin’in ekonomik büyümede keskin bir düşüş bildirmesinin ardından geçen hafta dolar karşısında tüm zamanların en düşük seviyesine gerileyen offshore yuan, %0,6 toparlanarak 7,2937 dolardan işlem gördü.

Dışişleri bakanlığından bir sözcünün, hareketi tetikleyen sosyal medya paylaşımlarında değinilen komiteden haberdar olmadığını söylemesinin ardından Çin varlıklarının kazançları azaldı.

2. Fed toplantısı başlarken JOLTS ve ISM açıklanacak

Fed, Çarşamba günü faiz artırım temposunda bir yavaşlamaya işaret edeceği yönündeki beklentilerin gittikçe arttığı bir ortamda iki günlük toplantısına başlıyor. Bu beklentiler 10 yıllık Hazine getirilerini, iki haftadan kısa bir süre önce gördüğü %4,34 seviyesinden %3,95’e düşürdü.

Piyasada Fed’in hedef aralığının üst sınırını %3,25’e çıkaracak 75 bp’lik bir artış daha yapılacağı beklentisi hakim ancak ekonomide son dönemde görülen yavaşlama işaretlerinin, Fed’i, sıkılaştırmaya devam etme risklerini açıkça kabul etmeye zorlayacağı umuluyor.

Çalışma bakanlığı Eylül ayına ait iş olanakları ve iş gücü devir anketini yayımlayacak. Bu, Ağustos ayında açık pozisyon sayısında keskin bir düşüşle iş gücü piyasasının yavaşladığını gösteren ilk göstergelerden biri olmuştu. Aynı zamanda Tedarik Yönetim Enstitüsünün (ISM) aylık imalat PMI raporu da paylaşılacak.

Merkez bankalarının ayaklarını frenden çektiklerine dair işaret arayanlar, Avustralya örneğinden cesaret alabilir: RBA, temel faiz oranını 25 bp ile nispeten ılımlı bir tempoda artırdı.

3. Hisse senetleri yükselerek açılacak olsa da “bekle ve gör” moduna geçti

ABD borsaları Pazartesi günkü kayıplarını tersine çevirerek yükselişle açılmaya hazırlanıyor ancak yatırımcılar, Fed’in faiz kararı öncesinde “bekle ve gör” moduna girerken piyasadaki hareketlerin boyutu giderek azalıyor.

Dow Jones 230 puan yükselirken S&P 500 vadeli işlemleri %1,0 ve Nasdaq 100 %0,7 artış gösterdi.

Hissiyat, Çin’de yaşanan hareketlilikle destekleniyor. Çin’in önde gelen ADR’lerinin tümü piyasa öncesi yükseldi. Alibaba (NYSE:BABA) ADR’leri %6,7 artarken Baidu (NASDAQ:BIDU) benzer miktarda ve JD.com (NASDAQ:JD) %7,6 değer kazandı.

Eli Lilly (NYSE:LLY) günün kazanç listesine iyimser başladı ve daha sonra Pfizer (NYSE:PFE) da ona katılacak. Phillips 66 (NYSE:PSX), Ecolab (NYSE:ECL), Sysco (NYSE:SYY) ve Simon Property (NYSE:SPG) piyasa öncesinde ve Advanced Micro Devices (NASDAQ:AMD), McKesson (NYSE:MCK), Devon Energy (NYSE:DVN), AIG (NYSE:AIG) ve Electronic Arts (NASDAQ:EA) ise kapanıştan sonra rapor sunacak.

4. BoE niceliksel sıkılaştırmaya başlayacak

İngiltere, on yıllık ucuz para politikalarını gevşetmeye çalışan gelişmiş ekonomi merkez bankaları için örnek olmaya devam ediyor. İngiltere Merkez Bankası (BoE), 838 milyar (967 milyar dolar) tutarında olan portföyünden 750 milyon sterlinlik devlet tahvili satarak ilk “niceliksel sıkılaştırma” operasyonunu TSİ 18.00’de gerçekleştirecek.

Banka, başlangıçta üç ayda bir 10 milyar sterlinlik aktif satış yapmayı hedefliyor ve benzer miktarda vadesi gelen borcun, bilançosundan “çıkmasına” izin verecek.

Bu hamle, ekonominin halihazırda ciddi şekilde yavaşladığı bir dönemde piyasa faizleri üzerinde yukarı yönlü baskı yaratacaktır. Bu durum; olağanüstü siyasi kaosun hakim olduğu Eylül ayında konut fiyatlarında iki yılı aşkın bir süredir görülen en büyük aylık düşüşle de yansıdı.

5. Ham petrol Çin’le ilgili umutlarla yükseldi; API rakamları bekleniyor

Ham petrol fiyatları, Çin’deki gelişmelere tepki olarak yükseldi ve Çin talebindeki reel bir toparlanmanın, küresel pazarın genel dengesi için neler yapabileceğinin çarpıcı bir örneği oldu.

WTI %1,7 artışla 88,02 dolara yükselirken Brent %1,8 yükselerek 94,46 dolara ulaştı.

Amerikan Petrol Enstitüsü (API) ABD için haftalık stok verilerini her zamanki saatinde yayımlayacak. Bu arada Saudi Aramco (TADAWUL:2222) ve BP (LON:BP), üçüncü çeyrekte ciddi kârlar paylaşan şirketler arasına katıldı.