Çin’de TÜFE Ağustos ayında yavaşladı, fabrika enflasyonu 19 ayın en düşük seviyesinde

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazar – Ambar Warrick

Cuma günü açıklanan verilere göre Çin’in tüketici ve üretici fiyat enflasyonu Ağustos ayında düşerken yeni COVID-19 kısıtlamaları ve elektrik kesintisi ekonomik faaliyeti daha da olumsuz etkiledi.

Ulusal İstatistik Bürosunun verilerine göre ülkenin yıllık tüketici fiyat endeksi bir önceki ay %2,7 iken Ağustos ayında %2,5’e geriledi. Veriler %2,8’lik ufak bir artış beklentilerini karşılayamayarak hükümetin %3’lük hedefinden daha da uzaklaştı.

Enflasyondaki düşüş, Çin’in ekonomi merkezleri Shenzhen ve Chengdu’da yeni bir COVID-19 vaka dalgası nedeniyle yeni kısıtlamalar getirmesiyle ortaya çıktı. Emtia merkezi Yiwu gibi diğer bölgelerde de kesintiler görüldü.

Üretici fiyat enflasyonu daha da kötü bir performans sergiledi. Yıllık üretici fiyat endeksi bir önceki ay %4,2 iken Ağustos ayında %2,3’e geriledi ve %3,1 olan beklentilerin oldukça altında kaldı. Endeks aynı zamanda Mart 2021’den bu yana görülen en düşük seviyede gerçekleşti.

Cuma günü açıklanan veriler, hükümetin son dönemde aldığı teşvik tedbirlerinin, yavaşlayan iç talep ve fabrika faaliyetlerindeki aksamalar nedeniyle sıkıntı yaşayan ülkede büyümeyi henüz canlandıramadığını gösteriyor.

İki yılın en düşük seviyelerinde işlem gören yuandaki değer kaybı da enflasyon üzerinde pek etki etmedi. Yuan, Çin Halk Bankasının orta noktada bir dizi güçlü düzeltmenin ardından Cuma günü %0,1 yükseldi.

Bazı COVID-19 önlemlerinin gevşetilmesi son iki ay içinde ekonomide kısa süreli bir toparlanmaya yol açmış olsa da bu ivme yeni vaka dalgaları nedeniyle büyük ölçüde kesintiye uğradı.

Çin’in bu yıl yaşadığı ekonomik sıkıntıların temelinde Pekin’in COVID-19’a karşı sıfır tolerans politikasından taviz vermemesi yatıyor ve bu durum imalat faaliyetlerini ciddi şekilde olumsuz etkiledi. İmalattaki zayıflık, Ağustos ayında beklenenden daha yavaş büyüyen Çin’in devasa hizmet sektörüne de sıçradı.

Bu haftanın başlarında açıklanan veriler, Çin’in ithalat rakamlarının Ağustos ayında neredeyse hiç büyüme kaydetmediğini gösterirken geçen hafta açıklanan veriler, Çin’in imalat sektörünün iki ay üst üste daraldığını ortaya koydu.

Cuma günü açıklanan kötü enflasyon rakamları, hükümetin daha fazla teşvik tedbiri almasına neden olabilir. Pekin yönetimi şimdiden üçüncü çeyrekte harcamaları artırma sözü verdi.