Çin’in COVID-19 politikası, FTX karmaşası, Rusya’nın geri çekilmesi – Piyasalarda neler oluyor?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazar – Geoffrey Smith

Çin, COVID-19’a karşı sıfır tolerans politikasında şimdiye kadarki en önemli gevşemeyi açıklayarak yerel borsaları ve küresel risk varlıklarını uçurdu. FTX’in çöküşünden kaynaklanan karmaşa, varlıklarının dondurulması ve kurucusunun ABD makamları tarafından soruşturma altına alınmasıyla daha da kötüleşiyor. Michigan Tüketici Hissiyatı endeksi ile birlikte ABD hisse senetleri, Perşembe günkü TÜFE sonrası patlayan ralliyi büyütmeye hazırlanıyor. Amazon, büyük ölçekli maliyet kesintileri arayan teknoloji devleri listesine katılırken Elon Musk’ın, Twitter çalışanlarını 44 milyar dolara satın aldığı şirketin iflasla karşı karşıya olduğu konusunda uyardığı bildirildi. Rusya, Ukrayna’nın Herson kentinden geri çekilmesini tamamlarken Vladimir Putin, Ukrayna’da ve ülkesinde kötüleşen duruma odaklanmak için G20 zirvesine katılmıyor.

İşte 11 Kasım Cuma günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. Çin karantina kurallarını gevşetiyor; hisse senetleri, yuan ve emtialar yükseliyor

Çin, ABD’nin beklenenden düşük gelen Ekim ayı enflasyon rakamlarının ardından zaten sert bir şekilde yükselen küresel piyasalara bir destek daha sundu.

Ulusal Sağlık Komisyonu, ülkeye gelenler için karantina gereksinimlerini 10 günden toplam 8 güne indireceğini ve buna paralel olarak da enfekte kişilerin temas ettiği kişiler için de gereklilikleri esneteceğini söyledi.

Bu hamleler, Çin’in katı COVID-19 politikasında şimdiye kadar yapılan en önemli gevşeme olup Pekin, Guangzhou ve Zhengzhou’da meydana gelen ciddi dalgalara rağmen geldi. Hong Kong Hang Seng endeksi %7,7 oranında yükselirken Çin anakarasındaki piyasalar %2 ile %4 arasında değişen oranlarda ralli yaptı. Offshore yuan bir ayın en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra %0,7 artışla işlem gördü.

Emtialar da yükselirken WTI vadeli işlemleri %3’ün üzerinde artışla 89,31 dolara ve Brent %3 artışla 96,48 dolara ulaştı.

2. FTX’in varlıklarının dondurulması ile etki dalga dalga yayıldı

Dünyanın dört bir yanındaki düzenleyiciler, kripto endüstrisinin güvenilirliğine yıkıcı bir darbe daha vurarak çökmüş borsa FTX’in varlıklarını dondurdu.

FTX’in merkezinin bulunduğu Bahamalar Menkul Kıymetler Komisyonu, “müşterilerin varlıklarının yanlış kullanıldığını, yanlış yönetildiğini ve/veya Alameda Research’e aktarıldığını öne süren kamuoyu açıklamalarının farkında olduğunu” ve sonuç olarak şirketin Geçici Tasfiye edilmesi için başvuruda bulunduğunu söyledi. Wall Street Journal daha önce FTX’in müşteri mevduatlarını zimmetine geçirdiğini ve Alameda’nın zararlarını karşılayabilmesi için bunları, bağlı hedge fonu Alameda Research’e ödünç verdiğini bildirmişti.

Raporlara göre FTX, 8 ila 10 milyar dolar arasında bir açıkla karşı karşıya ve bu durum, likidite sıkışıklığını hafifletmeyi amaçlayan TRON ağının operatörleriyle bir gecede yapılan anlaşmaya rağmen hâlâ paralarını almaya çalışan müşteriler için pek umut bırakmıyor gibi görünüyor. Raporlar ayrıca FTX’in kurucusu Sam Bankman-Fried’in, ABD Adalet Bakanlığı ve Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu tarafından soruşturmaya alındığını iddia etti.

FTX tarafından yılın başlarında kısmen kurtarılan bir avuç kripto platformundan biri olan BlockFi, müşterilerin para çekme işlemlerini tekrar durdurdu.

Bitcoin %6,1 artışla 17.671 dolara yükselirken Ether %8,9 artarak 1.283 dolara ulaştı ve risk varlıklarındaki genel ralliye yardımcı oldu ancak yine de bir hafta öncesine göre ciddi bir düşüş yaşadı. FTX’in yerel token’i FTT, hafta içinde yaklaşık %90 düşüşle 3,61 dolar civarında kote edildi.

3. Borsalar TÜFE sonrasında elde ettiği kazançlarını artırmaya hazırlanıyor; Michigan Tüketici Hissiyatı raporu açıklanacak

ABD borsaları; yeni verilerin ABD’de enflasyonun zirveye ulaşmış olabileceğini göstermesinin ardından Perşembe günü son iki yılın en iyi gününü geçirerek açılışta yükselişini sürdürmeye hazırlanıyor. Fed’den Mary Daly ve Patrick Harker’ın, merkez bankasının bundan sonra parasal sıkılaştırma hızını yavaşlatmayı göze alabileceğini öne süren yorumları, boğaları cesaretlendirdi.

Bu tez, Çin’in ekonomisini yeniden açması halinde emtia fiyatlarında yaşanacak yeni bir ralli ile test edilebilir ancak bu şimdilik başka bir günün endişe kaynağı gibi görünüyor.

Dow Jones 123 puan ve S&P 500 ise benzer miktarda yükseliş kaydetti. Beklenen faiz hareketlerine daha hassas olan teknoloji ağırlıklı Nasdaq 100, %0,6’lık bir kazançla yine daha iyi performans gösterdi. Nasdaq Perşembe günü %7,4 yükselirken Dow %3,7 ve S&P 500 %5,5 değer kazanmıştı.

İlgi çekebilecek hisse senetleri arasında Amazon ve Alibaba (NYSE:BABA) hissesinin bir kısmından kazanç sağlaması ile 21 milyar dolar kâr bildiren Softbank (OTC:SFTBY) yer alıyor. Bu durum Vision girişim sermayesi fonundaki 10 milyar dolarlık zararı dengeledi.

Zayıf bir kazanç takvimi, yerini Michigan Tüketici Hissiyatı endeksini bırakıyor.

4. Amazon maliyet kesintilerine gidiyor, Twitter “iflasla karşı karşıya”

Wall Street Journal’a (WSJ) göre Amazon (NASDAQ:AMZN), gelecekte zarar edeceği beklentisiyle maliyetlerinde büyük kesintiler yapan teknoloji şirketleri listesine girmeye hazırlanıyor.

Perşembe günü yaptığı açıklamada WSJ, şirketin, işletme kayıplarının şu anda yılda 5 milyar dolar olduğu ev asistanı Alexa’yı barındıran bölüme odaklandığını söyledi. Bununla birlikte diğer bölümlerdeki insanlara da şirkette başka alanlarda açık pozisyon aramaları gerektiğini söylüyor.

Amazon’un temel e-ticaret işindeki maliyetler son birkaç çeyrekte keskin bir şekilde arttı ve kârlı tek güvenilir birimi olan bulut barındırma sağlayıcısı AWS üzerinde baskı yarattı. Amazon, teknoloji devi Meta Platforms’un (NASDAQ:META) iş gücünün neredeyse yedide birini işten çıkaracağını açıkladığı hafta gelen raporu doğrulamadı.

Öte yandan teknoloji dünyasında; Elon Musk’ın, 44 milyar dolara satın aldığı şirketinin, radikal bir operasyona girmediği takdirde iflasla karşı karşıya olduğu konusunda Twitter çalışanlarını uyardığı bildirilirken doğrulanmış ve resmi hesaplara yönelik politikasındaki kaotik aksiyonları da devam ediyor.

5. Rusya Herson’dan nihayet tamamen çekildi; Gaz krizi Pakistan’a kadar ulaştı

Rusya, Dnipro nehrinin sağ kıyısından çekildiğini söyleyerek Ukrayna’yı işgalinin ilk aşamasında ele geçirdiği tek bölgesel başkent olan Herson’un kontrolünü fiilen geri verdi.

Kremlin; iç güvenlik güçlerinin, algılanan her türlü muhalefet belirtisini bastırmak için orantısız güç kullanımının arttığı bir ortamda Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bu hafta sonu Endonezya’da yapılacak olan G20 zirvesine katılmayacağını doğruladı.

Rusya’nın işgaliyle ortaya çıkan küresel enerji krizi; Pakistan’ın sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) için küresel pazarda Doğu Asya ve Avrupa’dan finansal olarak daha güçlü alıcılarla rekabet edemeyerek önümüzdeki kış boyunca doğal gaz tedarikini kısıtlayacağını açıklamasıyla bir kurban daha aldı.