Çin’in hizmet sektörü Kasım ayında daraldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazar – Ambar Warrick

 Pazartesi günü yapılan özel bir ankete göre hızla artan COVID-19 vakalarının yeni karantina önlemlerine davetiye çıkarması ve ekonomik faaliyeti daha da sekteye uğratması nedeniyle Çin’in hizmet sektörü Kasım ayında ciddi ölçüde daraldı.

Caixin hizmet satın alma müdürleri endeksinin (PMI) değeri bir önceki ay 48,4 iken Kasım ayında 46,7’ye gerileyerek 48 olan beklentileri karşılayamadı. Endeks üst üste üçüncü ayında da 50’nin altında kalarak sektörde belirgin bir daralmaya işaret etti.

Veriler, geçen hafta yayımlanan ve COVID-19 ile ilgili kısıtlamalar nedeniyle Çin’deki ekonomik çatlakların derinleştiğini vurgulayan resmi bir anketin sonuçlarıyla uyumlu. Üretim faaliyeti de son üç ayda epey küçüldü; Caixin bileşik PMI okuması, Kasım ayında 47’ye düşerek ticari faaliyetlerde uzun süreli bir düşüş olduğunu gösterdi.

Caixin Insight Group’un kıdemli ekonomisti Wang Zhe, bir notunda “Üretim ve hizmet faaliyetlerindeki daralma oranı farklı oldu, hizmetler sektörü COVID-19 dalgasından daha çok etkilendi… Ekim ayından beri COVID-19 vakalarının etkisi, ekonomi üzerinde ağır bir yük oluşturdu ve kısıtlamalar ile ekonomik büyümenin nasıl dengeleneceği, bir kez daha temel bir sorun haline geldi.” dedi.

Çin, rekor yeni vaka oranıyla boğuşurken son iki ayda bir dizi yeni karantina önlemi uyguladı. Ekonomik faaliyetler bu yılın başlarında görülen en düşük seviyelere inmemiş olsa da Temmuz ve Ağustos aylarında yaşadığı hafif toparlanmaya göre sert bir düşüş gösterdi.

Halkın, COVID-19 politikasından duyduğu hoşnutsuzluk, Kasım ayı sonlarında daha önce benzeri görülmemiş protestolara yol açtı ve bu olay muhtemelen ekonomik faaliyeti de etkiledi.

Bu durum bazı şehirleri kısıtlamaları gevşetmeye itti ve ülkenin bu yılki ekonomik yavaşlamanın merkezinde yer alan katı COVID-19 politikasını, daha kapsamlı bir şekilde geri çekeceğine dair umutları artırdı.

Basında çıkan son haberler de Pekin’in böyle bir hamle yapmayı düşündüğünü gösteriyor.

Ancak bazı katı kısıtlamaların, öngörülebilir gelecekte de yürürlükte kalacak olması nedeniyle Çin ekonomisinin görünümü kötüleşmeye devam ediyor. Caixin verilerine göre ticari faaliyetlerdeki toparlanmaya ilişkin iyimserlik, Kasım ayında sekiz ayın en düşük seviyesine geriledi. Ülkedeki istihdam da Şubat 2020’den bu yana en hızlı düşüşünü yaşadı.

Piyasaların Çin’in yeniden açılma ihtimaline odaklanmasıyla, yuan Pazartesi günü %0,7 değer kazandı.