Çin’in uzay istasyonu insanlığın “uzaydaki evi” olacak

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çin uzay istasyonunun üçüncü önemli modülü olan Mengtian labovatuvar modülü, dün Beijing saatiyle 15.37’de uzaya fırlatıldı. Mengtian laboratuvar modülü yaklaşık 8 dakika sonra roketten ayrılarak planlanan yörüngeye girdi. Böylece fırlatma görevi başarıyla tamamlandı. Çin uzay istasyonunun T şekilli yapısı oluşturularak inşaatının tamamlanması bekleniyor.

Uzay istasyonu inşa etmek, Çin’in uzay çalışmalarında kilometre taşı niteliğinde bir adım. Son 30 yılda, Çin’in uzay endüstrisinde çalışanlar, başta dünya ile uzay arasında gidiş ve dönüş, uzay yürüyüşü ve kenetlenme olmak üzere çok sayıda kritik teknolojide ilerleme kaydederek uzay istasyonunun tamamlanmasına sağlam teknik destekler sağladı. Uzay endüstrisinde kazanılan başarılar, Çin’in bilim ve teknolojide kaydettiği gelişmelerin bir neticesidir.

Çin’in insanlı uzay çalışmaları, her zaman barışçıl kullanım, eşitlik, karşılıklı yarar ve ortak kalkınma ilkelerine bağlı kaldı.

Çin bu alanda Fransa, Almanya, İtalya, Rusya, Pakistan, BM Dış Uzay İşleri Ofisi, Avrupa Uzay Ajansı gibi birçok ülke ve ajansla çok sayıda işbirliği anlaşması imzaladı. Çeşitli yöntemlerle gerçekleşen işbirliği projelerinde zengin sonuçlar elde edildi.

Çin uzay istasyonu BM üye ülkelerine açık. Bu, tarihte ilk kez böyle bir projenin tüm BM üye ülkelerine açık olması anlamına geliyor. 17 ülke ve 23 kuruluştan dokuz proje, Çin uzay istasyonunun bilimsel deneyleri için seçilen ilk parti projelere alındı. Bu projeler, Çin’in dış uzay alanında insanlık için kader ortaklığı fikrini ilerletmek için harcadığı çabaların somut bir göstergesidir.

Uzay tüm insanlığa aittir ve tüm insanlığa yarar sağlaması gerekir. Yörüngedeki çalışmaların sona ermesiyle Çin uzay istasyonu, 10 yılı aşkın kullanma ve geliştirme aşamasına girecek. Bu yılın sonuna kadar Çin Tianzhou-5 kargo uzay aracı ve Shenzhou-15 insanlı uzay aracını da uzaya göndermeyi planlıyor. 6 takyonotun uzay istasyonunda beraber çalışması gerçekleşecek.

Yakın bir gelecekte Çin uzay istasyonunun, uzayı ortaklaşa keşfetme sürecinde insanlığın “yeni bir evi” haline gelmesi ve Çinli ve yabancı astronotların burada beraber çalışması bekleniyor.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu

Bu makale ilk olarak Hibya Haber Ajansı üzerinde yayımlanmıştır