Coinbase, güncelleme öncesi stake edilen ETH destekli yeni tokenini tanıttı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – ABD merkezli kripto borsası Coinbase (NASDAQ:COIN), kendi platformu dışında da ticareti yapılabilen ve DeFi uyumlu Coinbase Wrapped Stake ETH (cbETH) adlı bir hizmet tokeni çıkardı.

Borsa tarafından yapılan açıklamada ETH stake eden yatırımcılara cbETH tokeninin dağıtılacağını duyurdu. Coinbase tarafından basılan tokeninin en önemli özelliği, şu an kilitli olan ETH’ler kullanılamazken yatırımcıların, cbETH tokenleri ile işlem yapabilecek olması.

Önümüzdeki ay gerçekleşecek olan Ethereum Merge güncellemesi öncesi tanıtılan token, stake edilen ETH’lerin bazı dezavantajları ön plana çıkarılarak avantajlı bir ürün olarak lanse ediliyor.

Yapılan açıklamada piyasada belirsizlik ve likidite eksikliğinin ETH stake etme isteğini azalttığı dile getirilirken bu durumun ağ güvenliği için olumsuzluk oluşturduğu üzerinde duruldu. Ayrıca stake edilen ETH’lerin atıl kaldığı söylenirken bu da daha kullanışlı bir kripto varlık olmasına neden olduğu aktarıldı.

Coinbase, bu tür sorunlara çözüm olarak önerdiği cbETH tokeni için stake edilen ETH pozisyonlarını korumak, DeFi sektöründe teminat olarak kullanmak, stake edilen ETH’nin transferi birkaç kullanım durumundan bahsediyor.

cbETH için yayımlanan teknik dokümanda ise ETH ile cbETH’nin sabitlenmediği ancak bire bir değiştirilebilir olmasının beklendiği belirtiliyor. Dokümana göre baz alınan stake edilmiş ETH’den elde edilen ödül miktarı arttıkça cbETH’nin daha fazla stake edilen ETH’yi temsil etmesi bekleniyor. Bu durum da zaman için varlık fiyatları arasında farklılığın oluşmasına neden olabilir.

Merge güncellemesi için kesin tarih verildi

Ethereum ağında Merge testlerinin sorunsuz tamamlanmasının ardından gelişticiler, ağ birleşmesinin 10 – 20 Eylül tarihleri arasında gerçekleşeceğini duyurdu.

Merge, Ethereum tarihinin en önemli güncellemesi olarak görülüyor. Bu yüzde ETH, tüm zamanların en yüksek değerinden ciddi oranda düşük olmasına rağmen güncellemenin fiyat üzerinde olumlu etkisi olacağı düşünülüyor.

Son 1 aydır ağ birleşmesinin hemen hemen kesinleşmesinin ardından Ethereum ağında stake edilen token miktarında da artış görüldü. Son verilere göre haftalık ortalama 36.000 ETH stake ediliyor.

Yazar: Günay Caymaz