Coinbase, SEC ile yasal mücadelesinde Ripple’a destek için hareket geçti

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Ripple ile SEC arasındaki davada, ABD’nin en büyük borsası Coinbase’in davaya müdahil olma talebiyle sürpriz bir gelişme kaydedildi.

Coinbase, bu talebiyle SEC’in kripto piyasasının genelini tehdit ettiğini savunan gruba katılma niyetini ortaya koydu. Kripto borsası, yaklaşık iki sene önce SEC’in Ripple’a dava açmasının ardından XRP’yi platformundan çıkaran ilk borsalardan biriydi.

Coinbase tarafından yapılan başvuruya göre borsa yetkilileri, davaya farklı bir bakış açısı getirmek istiyor. Coinbase, SEC’in kripto para endüstrisi düzenlemeleri konusunda şeffaf olmadığını savunurken ABD düzenleyici kurumunun Ripple’ın faaliyetleri konusunda dava açmadan önce bir bildirimde bulunmamasının adil olmadığını iddia ediyor.

Ripple, kripto endüstrisinin desteğini arkasına almaya devam ediyor

SEC’in, Ripple’ın XRP token satışını izinsiz şekilde yaptığı ve menkul kıymet yasalarını ihlal ettiği gerekçesiyle dava açması sonrası XRP, yaklaşık 15 milyar dolarlık bir piyasa değeri kaybetti ve birçok platform, XRP ticaretini sonlandırmak zorunda kaldı. Dava öncesi Bitcoin ve Ethereum’dan sonra en büyük kripto para birimi konumundaki XRP, şu an 23 milyar dolar piyasa değeriyle 6. kripto para konumunda bulunuyor. 

Son durumda Ripple’ın, Coinbase gibi sektörün önemli bir markasının desteğini alması, topluluk tarafından önemli bir gelişme olarak görülüyor. Bu desteğin ardından yatırımcılar, Coinbase’in XRP’yi yeniden listeyip listelemeyeceğini merak etmeye başladı. 

Coinbase kanadından ise XRP’nin yeniden listelenmesi konusuyla ilgili bir açıklama gelmedi. Kimileri bir sonraki hamlenin borsanın XRP ticaretini yeniden başlatmak olacağına inanırken kimileri ise ABD borsasının XRP listelemesi için davanın sonuçlanmasını bekleyeceğini düşünüyor.

Coinbase CEO’su fikrini değiştirdi mi?

Coinbase’in CEO’su Brian Armstrong, son açıklamasında kripto sektöründe topluluk odaklı projelere karşı olduğunu ve küresel finansın benimsemesinin daha kolay olacağı merkezsiz projeleri desteklemeye daha sıcak baktığını söyledi. Bu açıklama, XRP topluluğu ve Coinbase’in XRP’yi destekleme konusunda duyarsız kaldığını düşünen Ripple CEO’sunun tepkisini çekmişti. 

Bu arada Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalarda SEC ile devam eden davanın 2023 yılının ilk yarısına kadar bitmesini beklediğini söyledi.

Yazar: Günay Caymaz