Coinbase Tether’a karşı atağa geçti: Piyasayı USDC’ye geçmek için teşvik ediyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Coinbase, küresel çaptaki bireysel müşterilerinin Tether (USDT) varlıklarını USD Coin’e (USDC) dönüştürmelerini teşvik eden bir adım attı.

Coinbase tarafından yapılan açıklamada müşterilerin piyasa volatilitesine karşı istikrar ve güven aradıklarını vurgularken itibari para ile desteklenen sabit kripto paraların bu arayışa bir çözüm olacağını söyledi. Bu bağlamda kripto borsası, tam denetime tabi olan ve daha güvenli bir seçenek olarak lanse ettiği 2018 yılında Circle ile birlikte kurulan bir konsorsiyum olan Centre’nin ihraç ettiği USD Coin’i (USDC) öne çıkarıyor.

Coinbase, Tether’ın tartışmalı geçmişine değinmeden kendi sabit varlığı USDC’yi ön plana çıkarma çabaları içinde dün küresel müşterilerinin USDT varlıklarını USDC’ye dönüştürürken işlem ücreti almayacaklarını duyurdu.

Coinbase, sabit kripto paralarda istikrar ve güvene vurgu yapıyor

Açıklamanın devamında Coinbase, Simple Trade sistemiyle USDT’den USDC’ye geçişte komisyon ücretinin yanında spread de olmayacağını söyledi. Aynı zamanda Coinbase istikrar ve güven konularınının artık daha önemli hale geldiğini vurgularken pazar lideri Tether’a karşı mücadelesini artırdığı görülüyor.

USDC ihraççısının en sağlam dayanağı ise her ay ABD’nin en büyük denetim şirketlerinden biri olan Grant Thornton LLP tarafından denetleniyor olması. USD Coin, bu yolla %100 oranında nakit ve kısa vadeli ABD kağıtlarıyla desteklendiğini tasdik ederek şeffaflık konusunda önemli bir yere sahip.

Diğer yandan Tether ise bu düzeyde bir denetim raporuna sahip değil. Diğer yandan piyasa katılımcıları tarafından uluslararası bir kuruluşun denetimine tabi olmadığı için sık sık eleştirilen Tether, piyasa liderliğine devam ediyor. Son olarak USDT ihraççısı, artan kredi risklerinden dolayı ana akım medyanın eleştiri oklarına maruz kaldı.

Sabit kripto para pazarı lideri Tether ile ilgili endişeler arasında ayrıca şirketin rezervlerinde riskli olarak görülen şirket bonolarını bulundurması da vardı. Bu eleştirileri dikkate alan Tether yönetimi ise Ekim ayında şirket bonolarının elde çıkarılıp yerine ABD hazine bonolarının eklendiğini duyurdu.

Sabit kripto para savaşları, Coinbase’in hamlesiyle devam ediyor

Son aylarda sabit kripto paralarla ilgili diğer önemli bir gelişme ise Binance’in Eylül ayında USD Coin, TrueUSD ve Pax Dollar varlıklarını otomatik olarak Binance USD’ye (BUSD) çevirme kararıydı. Binance’in bu politikasının özellikle USDC’nin pazar payını etkileyebileceği düşünüldü.

Son duruma göre Tether, 65,7 milyar dolarlık piyasa değeriyle pazar lideri konumunu koruyor. Ardından 42.7 milyar dolarlık piyasa değerine sahip olan USDC gelirken piyasanın en büyük üçüncü sabit kripto varlığı BUSD’nin piyasa değeri, 22 milyar dolar olarak devam ediyor.

Yazar: Günay Caymaz