Countryside hissesi, Vistry’nin teklifi üzerine yükselişe geçti

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazar – Geoffrey Smith

Countryside (LON:CSPC) hisseleri, İngiltere’nin en büyük ev inşa gruplarından birini oluşturacak bir anlaşma ile rakip Vistry’nin (LON:VTYV) satın alma teklifini kabul etmesinin ardından Pazartesi sabahı yükseldi.

İki grup, Vistry’nin her bir Countryside hissesi için 0,255 Vistry hissesi ve 60 peni nakit ödeyeceğini söyledi – anlaşma, Vistry’ye 1,2 milyar sterlinin (1,4 milyar dolar) biraz üzerinde bir değer kazandıracak. Bu da hisse başına 249 peniye denk gelerek Countryside’ın Cuma günkü kapanış fiyatına göre yaklaşık %9’luk bir prim demek.

Cuma günü 22 ayın en düşük seviyesinden kapanan Vistry hisseleri %0,4 düştü.

Countryside hisseleri bu haberin ardından sadece %5,5 yükselirken Cuma günü Rusya’nın, Almanya’ya giden Kuzey Akım 1 (Nord Stream 1) doğal gaz boru hattını kapatma kararı alması ve Avrupa’nın bu kış Rus doğalgazından mahrum kalma ihtimalini artırması üzerine tüm Avrupa piyasalarında yaşanan satışlar bu sabahı gölgede bıraktı.

Kuzey Akım haberleri enerji krizini ağırlaştırıp sterlinin görünümünü kötüleştirerek İngiltere ekonomisinin karşı karşıya olduğu sorunların yanı sıra ülkedeki şirketler için işletme ve sermaye maliyetlerini de artırıyor.

Grupların Londra Borsası’na yaptığı açıklamaya göre birleşme ulusal pazarda yıllık 14.000’in üzerinde konut tamamlama oranına sahip üst düzey bir ev üreticisi yaratacak ve anlaşmanın tamamlanmasından sonraki iki yıl içinde yinelenen tasarruflar ve operasyonel verimliliklerde yılda en az 50 milyon sterlin elde edilmesine yol açacaktır.

Birleşme teklifi, grubun %15 civarına sahip olan ve hisselerini satın aldığından beri böyle bir adım atılması için baskı yapan ABD merkezli aktivist yatırımcı Browning West için bir zafer niteliğinde.