COVID-19’dan Apple’a darbe, Meta’da işten çıkarmalar, kripto münakaşası – Piyasalarda neler oluyor?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazar – Geoffrey Smith

COVID-19 dünyanın en büyük iPhone üretim merkezine zarar vererek Apple’ı (NASDAQ:AAPL), tatil sezonu sevkiyatları konusunda uyarıda bulunmaya zorladı. Ukrayna’daki savaş ve pandeminin sona ermesi, Batı pazarlarındaki talebi vururken Çin’in ihracatı iki buçuk yıl sonra ilk kez düştü. Facebook’un (NASDAQ:META) sahibi Meta Platforms, kârlılığını yeniden sağlamak amacıyla binlerce personeli işten çıkarmaya hazırlanıyor. Hisse senetleri Cuma günü istihdam raporu sonrası kazançlarını artırmaya hazırlanıyor. Binance’in ise rakibi FTX’i hedef almasıyla kripto dünyasında sorun yaşanıyor.

İşte 7 Kasım Pazartesi günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. COVID-19 Çin’deki iPhone fabrikasında aksamaya yol açarken Apple tatil sevkiyatları konusunda uyardı

Apple, FoxConn’un Zhengzhou’daki en büyük iPhone montaj fabrikasındaki faaliyetleri büyük ölçüde aksatan vaka dalgası nedeniyle önemli tatil çeyreğinde beklenenden daha az iPhone sevkiyatı yapacağını doğruladı. Zhengzhou’dan gelen raporlar, binlerce işçinin ya karantinaya alındığı ya da aceleyle başka fabrikalara yerleştirildiği kaotik bir sahneyi tasvir ediyor.

Şirket, “Şimdi… daha önce beklediğimizden daha az sevkiyat bekliyoruz ve müşterilerimiz yeni ürünlerini almak için daha uzun bekleme süresine maruz kalacak.” şeklinde bir uyarıda bulundu.

Bu haber, yerel piyasalarda yükselişe yol açmaya devam eden Çin’in katı COVID-19 politikasının gevşeyebileceği söylentileriyle tam bir tezat oluşturuyor. Gerçek zamanlı veriler de Kuzey Amerika ve Avrupa’daki önemli ihracat pazarları yüksek enflasyonla mücadele ederken ekonomik yavaşlamada artış olduğuna işaret ediyor. Pazartesi günü açıklanan verilere göre Çin’in ihracatı Ekim ayında iki yılı aşkın süredir ilk kez yıllık bazda düşüş gösterdi.

2. Meta büyük işten çıkarmaları duyurmaya hazırlanıyor

The Wall Street Journal’ın haberine göre Facebook’un sahibi Meta Platforms’un, bu hafta çok sayıda kişiyi işten çıkaracağını duyuran büyük teknoloji şirketleri listesine katılması bekleniyor.

İşten çıkarmalar, (kuşkusuz kısa tarihi boyunca) hiç küçülmemiş olan şirket için bir dönüm noktasını temsil edecek. CEO Mark Zuckerberg’in gelir artışındaki ciddi yavaşlamaya ve Metaverse olarak adlandırılan yoğun ve henüz kanıtlanmamış yatırımlar nedeniyle işletme maliyetlerindeki patlamaya tepkisini temsil ediyor.

Meta’nın Twitter’ın 10 katından fazla iş gücünü istihdam ettiği göz önüne alındığında işten çıkarmaların mutlak sayısı, geçen hafta Twitter’da görülenleri mutlak anlamda gölgede bırakabilir. Ancak Zuckerberg’in, Elon Musk’ın geçen hafta yaptığı gibi iş gücünün yarısını işten çıkarması beklenmiyor. Çeşitli raporlar, Twitter’ın – özellikle ABD dışında – çeşitli bölgelerde iş hukukunu açıkça ihlal ettiği gerekçesiyle yasal işlemle karşı karşıya kalacağını öne sürdü.

Meta hisseleri, önlemlerin daralan kâr marjlarını düzelteceği umuduyla piyasa öncesinde %3,4 yükseldi.

3. ABD hisseleri, iş gücü piyasası raporunun Fed’le ilgili umutları artırmasıyla yükselişle açıldı; FanDuel kararı bekleniyor

ABD borsaları, Cuma günü açıklanan iş gücü piyasası raporunun ardından elde ettiği getirilerin üzerine koyarak yükselişle açılmaya hazırlanıyor. Analistlerin, Fed’in politik sıkılaştırma politikasını biraz daha sona yaklaştırdığını söylediği işe alım ve ücret artışındaki yavaşlama kanıtlarına bu rapor da eklenmişti.

Dow Jones 165 puan yükselirken S&P 500 ve Nasdaq 100 genel olarak benzer oranlarda yükseldi. Üç ana nakit endeksi de Cuma günü %1,2 ile %1,4 arasında artış göstermişti.

WSJ’ye göre Büyük Teknoloji hisselerinin yanı sıra ilgi çekebilecek hisse senetleri arasında geçen hafta opioid skandalına son vermek için Summit Health’i, borç dahil yaklaşık 9 milyar dolara satın alma anlaşması yapan Walgreens Boots Alliance (NASDAQ:WBA) yer alıyor. Ayrıca bir tahkim mahkemesinin, FanDuel birimindeki %18,6’lık hissesi üzerindeki opsiyonunu kullanmak için 4,1 milyar dolar ödemesi gerektiğine karar vermesinin ardından Fox (NASDAQ:FOX) ve İngiltere merkezli kumar grubu Flutter Entertainment (LON:FLTRF) da ilgi odağında olacak.

4. Binance, FTX’ten likiditesini çekti

Kripto piyasalara stres geri döndü.

FTX’in yerel token’i FTT, en büyük rakibi ve bir zamanlar destekçisi olan Binance’nin; Binance’nin kurucusu ve CEO’su Changpeng Zhao’nun muhtemelen birkaç ay süreceğini söylediği bir süreçte gruptan kalan tüm fonlarını çekeceğini söylemesinin ardından hafta sonu %15 düştü.

Zhao, hamlenin düşmanca olmadığını söyledi ancak “diğer sektör oyuncularına karşı arkalarından lobi yapan insanları desteklemeyeceklerini” dedi.

Bu hamle; geçtiğimiz hafta FTX’e bağlı bir hedge fonu olan Alameda Research’ün, Haziran ayı itibarıyla değerini desteklemek için FTT’de büyük bir uzun pozisyon aldığını ima eden bir Coindesk raporunun ardından geldi. Alameda CEO’su Caroline Ellison ve FTX’in sahibi Sam Bankman-Fried, raporu yanıltıcı olduğu gerekçesiyle reddetti.

5. COP-27 başlarken petrol sakin

Ham petrol fiyatları, Çin’in katı CPVID-19 politikasının gevşetilmesi umuduyla geçen haftanın büyük bir bölümünde yükseldikten sonra genel olarak yatay seyretti.

WTI vadeli işlemleri %0,2 düşüşle 92,47 dolardan, Brent vadeli işlemleri ise %0,1 düşüşle 98,48 dolardan işlem gördü.

Piyasa, bu yıl karbondioksit emisyonlarında önemli bir toparlanmanın yaşandığı bir ortamda başlayan COP-27 iklim konferansından etkilenmiş görünmüyor. Rusya’nın Avrupa’ya gaz sevkiyatını askıya alması ve Çin’den Fransa ve Latin Amerika’ya kadar hidroelektrik üretimini kötü etkileyen kuraklıklar nedeniyle ortaya çıkan arz boşluğunu doldurmak için dünya ekonomisi, kömüre giderek daha fazla başvurmak zorunda kaldı.