Cumhurbaşkanı Erdoğa’dan “Yazılımcı istihdamı” kapsamında sektöre 7 müjde

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Beştepe’de gerçekleşen 1 Milyon İstihdam Programı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, teknolojinin gelişmesiyle dünyada nitelikli işgücünün ortaya çıktığını ve bunun yeni meslek ile beceri de ortaya çıkardığını belirterek teknolojinin istihdam üzerindeki etkisinin çok büyük olduğunu ifade etti.

Erdoğan’ın açıklamaları:

Cumhurbaşkanı Erdoğan, destek paketi ve çalışanlara birçok alanda yine destek sağlanacağını belirttiği 7 müjde paylaştı

  1. Hazine Destekli Kefalet Sistemi kapsamında açıkladığımız 200 milyar liralık desteğin 4 milyar liralık kısmını Teknoloji Destek Paketi olarak ayırdık. Bu paketle teknoloji odaklı alanlarda KOBİ ölçeğine sahip teknoloji firmalarını destekleyeceğiz.
  2. 1 milyar lira kefalet limitine haiz dijital dönüşümü destekleme paketiyle KOBİ’lerin dijital dönüşüm süreçlerini tamamlamalarını hedefliyoruz. KOBİ’lerimize personel ve donanım desteği, yazılım lisansı giderleri gibi alanlarda destek vereceğiz.
  3. Veri merkezi sektörümüzü geliştirmek, uluslararası veri merkezi ve bulut işletmecilerini ülkemize çekmek amacıyla mali teşvikler yanında mevzuat çalışması da yapıyoruz.
  4. Araştırma geliştirme merkezleri ve teknoloji geliştirme bölgelerinde çalışan bilişim personeline %100 uzaktan çalışma desteği sağlayacağız.
  5. Kamuda görev yapan bilişim personelinin sayısını 2023’te çok ciddi oranda artıracağız.
  6. Kamu bankalarımız vasıtasıyla bilişim alanındaki girişimlere özel 6 ay geri ödemesiz yeni bir girişimci kredisi vereceğiz.
  7. İmalat ve bilişim sektörlerinde ilave istihdam yapan iş yerlerine verilen aylık 10 bin liraya kadar sigorta prim desteğini 2023 sonuna kadar uzatacağız.

Yazar: Deniz Engin