Cumhurbaşkanı Erdoğan: “İkide bir önümüze enflasyonu çıkarıyorlar, yılbaşından sonra göreceğiz”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Dün akşam televizyon yayınına katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekonomik gündeme dair önemli açıklamalar yaptı.

Tahıl koridoru yeniden sevkiyata devam edecek

Rusya, Ukrayna’nın saldırıda bulunduğu gerekçesiyle hafta sonu tahıl koridorundan çekilmişti. Heyetler arası görüşmenin ardından dün Rusya Devlet Başkanı Putin, Türkiye’nin tarafsızlığı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yoksul ülkeler için verdiği çaba nedeniyle engellemeyeceklerini söyleyerek sevkiyatın devam edeceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünkü konuşmasında yoksul ülkelerin gıdaya erişiminin sağlanmasının son derece önemli olduğunu söyledi. Erdoğan, özellikle Cibuti, Somali, Sudan’ın durumunun iyi olmadığını, bu ülkeler ve daha başka hangi az gelişmiş ülkelerde sıkıntı varsa buralara nakliyeyi gerçekleştireceklerini söyledi.

“Türkiye, enerjide merkez olma yönünde ilerliyor”

Putin’in Türkiye’nin doğal gazda merkez üssü olabileceğini açıklamasının ardından bu konuda görüşmelerin olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan şu ifadeleri kullandı:

“Ekonomide 5 başlıkla yola devam ediyoruz”

“Asgari ücret Aralık’ta belli olacak”

Asgari ücrete yapılacak zam oranının Aralık’ta EYT çalışmalarının ise Ocak gibi belli olacağını belirten Cumhurbaşkanının açıklaması:

Yazar: Deniz Engin