Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Türkiye’yi olumlu gelişmeler bekliyor”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Ukrayna dönüşü gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, son dönemde Yeni Ekonomi Modeli kapsamında uygulanan politikaların olumlu sonuçlarını almaya başladıklarını belirtti.

“Türkiye’yi olumlu gelişmeler bekliyor”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yeni Ekonomi Modeli ile makroekonomik istikrarı sürdürülebilir kılmayı, yüksek katma değerli üretimi artırmayı ve cari dengede kalıcı iyileşmeyi hedefleyen bir politika izlediklerini ifade etti. Yeni modelin işleyişini sağlayabilmek için Türk lirası tasarrufların özendirilmesine yönelik adımların devam ettiğini, selektif kredi politikaları, yatırım ortamının iyileştirilmesine dönük tedbirlerin de araç olarak kullanıldığını belirten Erdoğan, önümüzdeki dönem için Türkiye’yi olumsuz değil, tam aksine olumlu gelişmelerin beklediğini ifade etti.

“Serbest piyasa ekonomisinden asla taviz vermiyoruz”

Yeni Ekonomi Modelini oluştururken Türkiye’nin geçmiş tecrübelerini, iç ve dış dinamiklerini, sahip olduğu jeostratejik avantajı, salgını ve sonrasında yeni küresel ekonomik düzenin ortaya çıkarmış olduğu fırsatları kapsayan birçok parametreyi dikkate alındı. Modelde bu parametrelerin üzerinde durulduğunu açıklayan Erdoğan, modelin tasarımında serbest piyasa ekonomisi ilkelerinden asla taviz vermediklerini belirtti.

“Tarım Kredi Kooperatifleri sayısını artıracağız”

Geçen hafta Tarım Kredi Kooperatiflerinde indirimli satışlar olacağını duyuran Erdoğan, depo sayısının artırılması için talimat verdiğini ve çalışmaların sürdüğünü belirtti. İndirimli ürünlerle sadece vatandaşa uygun fiyattan ürün satılmasını değil, bir yandan da birilerini terbiye ettiklerini ifade etti. Kooperatiflerdeki uygun fiyatlı satışların başlamasıyla zincir marketlerin de fiyatları düşürmeye başladıklarını söyleyen Erdoğan, para kazanmak gibi bir amaç gütmediklerini, amaçlarının piyasayı dengelemek ve vatandaşa hem ucuz hem de kaliteli ürün sağlayabilmek olduğunu vurguladı.

Yazar: Deniz Engin