Do Kwon, Terra’nın çöküşünde suçu Sam Bankman-Fried’a attı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – FTX’in eski CEO’sunun Terra ekosisteminin çöküşünde parmağı olabileceğine dair haberlerin ortaya çıkmasıyla, Terra kurucusu bu fırsatı kaçırmadı.

New York Times tarafından servis edilen haberde federal savcıların Terra ekosisteminin sabit kripto varlığı UST ve ardından LUNA’nın çöküşünde Sam Bankman-Fried’ın bağlantısının olup olmadığını sorgulamaya başladığı aktarıldı. Bu gelişmenin ardından Do Kwon, Terra’nın çöküşünde FTX ile birlikte Genesis’in nasıl bir rol üstlendiğinin ortaya çıkarılması talebinde bulundu.

FTX krizini farklı bir yöne çeken bu gelişmenin ardından FTX’in Alameda Research ile birlikte kendilerine fayda sağlamak için piyasayı yönlendirmiş olabileceği iddia edildi. Henüz soruşturmanın başında olduğu bildirilirken Bankman-Fried’ın piyasa manipülasyonu yaptığına dair bir kanıt bulunmuyor.

Do Kwon ise habere atıfta bulunarak her şeyin gün yüzüne çıkacağını söyledi. Kwon, ayrıca iddialarına Genesis’i de ekleyerek Terra çöküşünü tetikleyen olayda şirketin FTX ve Alameda’ya 1 milyar dolarlık UST tahsis ettiğini iddia etti.

Do Kwon, Terra çöküşünde FTX’i suçluyor

Do Kwon, iddialarına devam ederken sağlanan UST fonunun Terra ekosistemine katılma isteği gibi gösterilip aslında “sistemi çökertmek için cephane toplanması” olarak yorumladı. Ayrıca Kwon, Alameda’nın operasyon için o dönem Voyager’dan 1 milyar dolarlık Bitcoin sağladığını ve diğer şirketlerine de 10 milyon dolardan fazla BTC alma talimatı verdiğini iddia etti.

Terra kurucusu daha önceki açıklamalarında da ekosistemi çökertmeye yönelik operasyon düzenlendiğini ima eden ifadelerde bulunmuş, ancak bugüne kadar bir isim veya kurumdan bahsetmemişti.

Ortaya atılan bu iddialar Terra ekosisteminin çöküşünü yeniden gündeme getirdi. Eğer iddialara yönelik kanıtlar ortaya çıkarsa Sam Bankman-Fried’ı çok daha zor günlerin beklediği düşünülüyor. Diğer yandan Binance’in CEO’su bu hafta Fried’ı sert şekilde eleştirirken onu “usta bir manipülatör ve dolandırıcı” olarak nitelendirdi. Elon Musk da geçtiğimiz günlerde Fried için benzer ifadelerde bulundu.

Yazar: Günay Caymaz