DOGE, Elon Musk’ın yılbaşı hediyesiyle yükselişe geçti

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Dogecoin, 2013 yılında bir Bitcoin forku olarak herhangi bir amaca yönelik olmadan sadece eğlence amaçlı geliştirilen bir kripto varlıktı. Son yıllarda ise Elon Musk’ın DOGE’yi ele almasıyla kripto para, farklı bir boyut kazandı.

Dogecoin, boğa sezonunda Elon Musk’ın desteğiyle muazzam değer artışı gördü ve tüm piyasanın ilgisini çekti. Öyle ki bu ilgi kripto varlığın piyasanın en büyük 10 kripto parası arasına girmesini sağladı. Son gelişmede ise Elon Musk’ın Doge topluluğuyla Twitter Spaces üzerinden bir görüşme yapması gündemde. Bu olasılık dahi DOGE fiyatında yukarı hareketi tetikledi.

DOGE, geçmiş dönemlerdeki açıklamalara verilen tepkiler kadar olmasa da son 24 saatte %5 bandında yükselerek 0,077 dolara ulaştı. Son gelişme, son günlerde düşük hacimli işlemler görülen kripto para piyasasında DOGE’nin ilk 100’de ne çok yükselen kripto para olmasını sağladı.

Ne olmuştu?

Dogecoin topluluğu arasında tanınan bir Twitter hesap olan dogeofficialceo, Twitter sahibine bir teklifte bulunarak Spaces üzerinden Doge Army ile bazı soruları yanıtlamak için bir görüşme teklifinde bulundu.

Bu davet üzerine Elon Musk, bu aralar yoğun olduğunu, ancak Noel’e doğru müsait olabileceğini söyleyerek görüşmeye yeşil ışık yaktı. Şimdi DOGE topluluğu merakla Musk’ı beklerken muallakta kalan birkaç soruyu cevaplamasını umuyor.

Piyasa tarafından merak edilen en önemli konu ise DOGE’nin Twitter için bir ödeme aracı olarak kullanılıp kullanılmayacağı. Twitter sahibi, bu görüşmeye katılır ve bu konuda olumlu görüşünü sunarsa DOGE fiyatının yeniden ciddi bir yükselişe başlayacağı görülebilir. Kaldı ki DOGE fiyatı, bir görüşme olasılığında bile pozitif fiyatlanmış durumda.

DOGE piyasasında Musk etkisi devam ediyor

DOGE’nin son ciddi yükselişi Elon Musk’ın Ekim ayında Twitter’ı satın aldığını açıklamasıyla geldi. O dönem DOGE, 0,06 dolardan hızlı şekilde 0,15 dolara kadar yükselerek %168’i bulan önemli bir değer kazancı gördü. Bunun yanında en büyük DOGE destekçisi olarak bilinen Musk, Kasım ayında kripto paradan bahsetmese de Twitter’a ödeme sisteminin entegre edileceğini söylemesinin ardından daha düşük oranlı da olsa önemli bir yükseliş gördü.

Şimdi ise DOGE topluluğu Elon Musk ile görüşme yapmayı sabırsızlıkla bekliyor. Musk’ın ifadesine göre görüşme önümüzdeki birkaç gün içerisinde gerçekleşebilir.

Yazar: Günay Caymaz