Dogecoin %25 yükselişte, kripto para piyasası ise yatay seyir izliyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Son bir haftadır psikolojik eşik 20 bin doların üzerinde seyreden Bitcoin düne kıyasla yüzde 0,6’lık büyüme kaydederek şu sıralar 20 bin 621 dolardan işlem görüyor.

Piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük ikinci kripto parası Ethereum da blokzincirindeki konsensus değişimi sonrası büründüğü görece yatay seyrini son bir haftadır kırmışa benziyor. Uzun süredir 1,300 dolar seviyesinde mekik dokuyan Ethereum, kripto piyasasındaki yeşil görünümle birlikte çıkışını sürdürüyor ve düne kıyasla 0,39’luk yükselişiyle 1,595 dolardan işlem görüyor.

Diğer büyük kripto paralarda da yukarı yönlü hareketlilik söz konusu. Binance Coin (BNB) yüzde 6,19’luk, XRP ise yüzde 0,38’lik yükseliş kaydetmiş durumda.

Son bir haftadaki olağanüstü fiyat hareketliliğiyle piyasa değeri bakımından en büyük altıncı kripto para konumuna gelen Dogecoin’e ise ayrıca parantez açmakta fayda var. Milyarder teknoloji girişimcisi Elon Musk’ın Twitter’ı 44 milyar dolara satın almasının ardından fiyatı birdenbire fırlayan Dogecoin (DOGE) sadece son 24 saatte yüzde 25’lik değer kazanmış durumda. Musk’ın Twitter satın alımına ilişkin detaylar son dört gündür gündemi işgal ederken, kripto paraların spekülatif doğasıyla dalga geçmek üzere yaratılan Dogecoin’in fiyatıysa adeta uçmuş durumda. CoinDesk analisti Glenn Williams, makroekonomik indikatörlerden etkilenen Bitcoin, Ethereum ve diğer kripto paraların aksine DOGE’un gücünü Elon Musk’ın sivri kişiliğinden ve Dogecoin topluluğundan aldığını söylüyor.

Makroekonomi tarafındaysa gözler Fed’in bu haftaki faiz kararında. Varlık yönetim şirketi Ünlü & Co.’nun günlük piyasa bülteninde “Yatırımcılar sonraki toplantılarda Fed’in faiz artırımlarında hız kesebileceğine yönelik sinyaller görmeyi bekliyor. Fed’in bu beklentiyi ne ölçüde karşılayacağı varlık fiyatlarının kısa vadeli seyrini belirleyen unsur olacaktır.” ifadeleri yer alıyor.

Bugünün en önemli makroekonomik verisiyse ABD ISM imalat endeksi olacak. Önceki ay 50,9 değerini alan endeksin büyümeyi daralmadan ayıran 50,0 sınırına gerilemesi bekleniyor. Ünlü & Co. bülteninde konuya ilişkin “50 seviyesinin altında bir rakam oluşması elbette ki resesyon endişelerini canlandırabilecek bir unsur olabilir. Ancak 40 seviyesinin altına inilmedikçe bunun ekonomide genele yayılan ciddi bir bozulma sinyali vermeyebileceğini göz önünde bulundurmak gerekir” analizi yapılıyor.

Bitcoin’le pozitif korelasyonu son 12 aydır dikkat çeken Nasdaq’da ise Bitcoin’in aksine düşüş söz konusu: Teknoloji odaklı borsa dünü yüzde 1,03’lük düşüşle kapatırken, diğer endekslerde de aşağı yönlü hareketlilik var: Dow Jones yüzde 0,39 ve S&P 500 de 0,75’lik değer kaybettiler.

Euro Bölgesi’nde ise dün açıklanan tüketici fiyat endeksi yüzde 10,7’lik artış gösterdi. Piyasa beklentisiyse yüzde 10,2’ydi. Ünlü & Co. bülteninde “Dolayısıyla bölgede büyüme sıkıntılı iken enflasyon riskinin giderek artış göstermesi doğal olarak EUR açısından şartları zorlaştıran bir unsur olarak çalışıyor. Bu kapsamda paritenin yeniden 50 günlük hareketli ortalamasına (0,9885) doğru geri çekildiğini gördük. Oldukça önemli bir destek olarak gördüğümüz bu noktanın üzerinde kalınamaması teknik açıdan EUR için şartları zorlaştıracaktır” ifadeleri yer alıyor.

Bu makale ilk olarak CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır