Dolar bugün küresel piyasalarda ve TL karşısında nasıl fiyatlanıyor?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Dolar, Eylül ayına yükselişle başladı.

Bu yıl %17 yükselen ve aylık bazda sadece Mayıs ayını düşüşle kapatan dolar endeksi, hafta başında 109,47 ile 20 yılın en yüksek seviyesini gördü.

Yarın açıklanacak tarım dışı istihdam öncesi dolar göstergesi 108,80 seviyesinde işlem görürken dolar, bugün Japon yeni karşısında 139,68 seviyesine çıkarak 24 yılın en yüksek seviyesini gördü.

Dolar, bugün sterlin karşısında da Mart 2020 sonrası en yüksek seviyeye çıktı. Sterlin/dolar bugün 1,1570’e geriledi ve paritenin sene başı kaybı %14’ü buldu.

0,99’a gerileyerek 20 yılın en düşük seviyesini gören euro/dolar bu hafta 1,00 tabanını korumaya çalışıyor. Paritede, Avrupa Merkez Bankasının bu ayki toplantıda 75 baz puanlık faiz artışı yapacağı beklentisinin artması 1,00 üzerinde tutunma çabası sağlıyor. Ancak Fed’in de bu ay 75 baz puanlık faiz artışına gitmesi beklendiği için yükseliş hareketleri sınırlı kalıyor.

Dolar bu hafta frank karşısında 0,98’e; Kanada doları karşısında 1,32’ye; Avustralya doları karşısında da 0,68’e çıkarak 14 Temmuz sonrası en yüksek seviyede işlem görüyor.

Dolar/TL 18,20 yakınında

Bu hafta 18,20 yakınında işlem göre dolar kurunda gün içi işlem aralığı da dar, fakat bugün gün başında önce 18,25 ile yıl içi zirve seviye test edildi. Günün devamında ise 17,97’ye anlık bir düşüş hareketi yaşandı. Fiyat son işlem saatinde yatay seyir izliyor. Sene başı yükseliş oranı ise %35.

Dolar bugün gelişen ülke paralarından en çok Güney Kore wonu ve Güney Afrika randı karşısında yükseliş yaşıyor.

Yarın açıklanacak istihdam verisinin öncü datası olan ADP beklenenden az yükseliş gösterdi ve sektörde yavaşlama sinyali verdi. Bugün ise haftalık işsizlik maaşı başvuruları takip edilecek. Beklentiden yüksek başvuru, tarım dışı beklentilerini de düşürebilir.

Yazar: Deniz Engin