Dolar, Fed faiz artışının zirve yapabileceği beklentileri üzerine zayıfladı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazar – Peter Nurse

ABD doları, birkaç Fed yetkilisinin daha faiz artışlarında yavaşlama olduğunu belirtmesi ve yatırımcıların, faiz oranlarında bir zirvenin yakın olabileceği spekülasyonlarıyla zayıfladı.

Dolar Endeksi %0,4 düşüşle 106,067 seviyesine gerileyerek son üç ayın en düşük seviyesine indi.

Pazartesi günü Fed Başkan Yardımcısı Lael Brainard, merkez bankasının enflasyon ile mücadelesinin durumu hakkında yorum yapan son Fed yetkilisi oldu ve Fed Yöneticisi Christopher Waller’ın hafta sonu yaptığı, muhtemelen daha yavaş bir hızda olsa da enflasyonla mücadele için faiz oranlarının artmaya devam etmesi gerektiği yönündeki yorumlarını yineledi.

Washington’da Bloomberg’e verdiği röportajda Brainard, “Daha yavaş bir artış temposuna geçmenin muhtemelen yakın zamanda uygun bir hamle olacağını düşünüyorum ancak bence vurgulanması gereken şey … daha yapacak işlerimizin olması.” dedi.

Fed’in Aralık ayında faiz oranlarını sadece 50 baz puan artıracağı yönündeki beklentiler güçleniyor, bu da son dört toplantıdaki 75 baz puanlık artıştan daha küçük bir artış anlamına geliyor.

Fed’in son faiz artırımını Ocak 2023’te yapmasını ve bunu dördüncü çeyrekte bir faiz indiriminin izlemesini bekleyen Morgan Stanley’a göre duruştaki bu değişiklik, ABD dolarının zirve yaptığı ve 2023’te düşeceği anlamına geliyor.

Banka, endeksin gelecek yılın sonunda 104 seviyesine gerileyeceğini, euro’nun ise daha iyi performans göstereceğini düşünüyor. Endeks geçen hafta %4 düşerek iki buçuk yıldan uzun bir süredir geçirdiği en kötü haftasını yaşadı.

Seansın ilerleyen saatlerinde Ekim ayı için ABD üretici fiyat endeksi paylaşılacak. Endeksin, yıllık bazda %8,3 ile Eylül ayına göre daha yavaş bir hızda ve ay bazında%0,4 artması bekleniyor.

İngiltere’de istihdam verileri, sıkı bir iş gücü piyasasına işaret etmesinin ardından sterlin/dolar %0,5 artışla 1,1810 seviyesine yükselerek Cuma günü gördüğü iki buçuk ayın zirvesi olan 1,1855 seviyesine yaklaştı.

İngiltere’de işsizlik yardımlarına başvuranların sayısı, Ekim ayında sadece 3.300 kişi ile korkulandan daha az artarken ikramiyeler hariç ortalama kazanç büyümesi, Eylül ayına kadar olan yılda hızlanarak %5,7’ye ulaştı ve 20 yıldan uzun bir sürenin en hızlı artışını gösterdi.

Kazançlar hâlâ %10 civarındaki enflasyon oranının oldukça altında seyrediyor olsa da rakamlar, ekonomide İngiltere Merkez Bankasının faiz artırım döngüsünü durdurmasına izin verecek kadar esneklik olmadığını gösteriyor.

Euro/dolar %0,8 artışla 1,0410 seviyesine yükselerek son üç ayın en yüksek seviyesine ulaşırken riske hassas AUD/USD %0,8 artışla 0,6750 seviyesinden işlem gördü.

Dünyanın en büyük üçüncü ekonomisi Japonya, üçüncü çeyrekte yıllık bazda %1,2 oranında küçüldüğünü gösteren verilere rağmen yenin, dolardaki zayıflıktan faydalanmasıyla dolar/yen %0,3 düşüşle 139,50 seviyesine geriledi.

Ekim ayında beklenenden daha zayıf sanayi üretimi ve perakende satış verilerine rağmen Çin Merkez Bankasının, faiz oranlarını üst üste üçüncü ayda da değiştirmemesinin etkisiyle dolar/yuan çifti, %0,5 düşerek 7,0355 seviyesine geriledi.