Dolar/TL haftaya nasıl başladı?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Doların Cuma günü küresel piyasalarda değer kaybetmesiyle haftayı 18,55 seviyesinden kapatandolar/TL, yeni haftaya yükselişle başladı. Kur yeniden 18,60’a çıktı.

Cuma günü açıklanan tarım dışı istihdam ve saatlik kazançlar beklentilerden iyi gelirken işsizlik oranında 0,2 puanlık bir artış yaşandı. Olumlu gelen ve sektörün güçlü olduğunu gösteren veriye karşın dolar endeksi oldukça sert bir düşüş yaşayarak haftayı 110,78’den kapattı. Tahvil tarafında ise daha sınırlı bir gerileme oldu.

Dolardaki düşüş veeuro/doların 1’e yaklaşmasıyla dolar/TL’de de bir miktar gerileme görüldü. Gün içinde 18,50’nin altını test eden kurda kapanış 18,55’te olurken bugün ise dolardaki pozitif görünüme bağlı bir miktar toparlanma söz konusu.

Piyasalar Fed’in Aralık’ta 50 baz puanlık faiz artışı yapmasına olasılık verirken nihai faizde %5 üzeri beklentiler de giderek kuvvetleniyor. Faiz beklentilerinin yükselmesi doların haftaya iyi başlamasını sağladı. Endeks 111 üzerine çıktı.

Bugün küresel piyasalarda önemli veri açıklaması bulunmazken yurt içinde Hazine nakit dengesi açıklanacak ve Cumhurbaşkanı liderliğinde Kabine Toplantısı gerçekleştirilecek.

Yazar: Deniz Engin