Dolar/TL ve euro/TL haftaya nasıl başladı?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Geçtiğimiz hafta 106,30’ gerileyerek 15 Ağustos sonrası en düşük seviyeyi gören dolar endeksi, yani haftaya 106,85 seviyesinden başladı.

ABD’de enflasyonun beklenen oranın altında kalması ile Merkez Bankası Fed’in faiz artış oranlarını daha düşük tutacağı beklentisi hızla arttı. Fed yetkililerinden de Aralık ve sonrası aylar için daha yavaş adım atılabileceği yönünde açıklamalar gelmesiyle dolar göstergesi son üç ayın en düşük seviyesine geriledi.

Borsa, emtia ve döviz piyasasının aşırı tepki vermesiyle sert kayıp gösteren dolar, yeni haftaya sakin başladı. Asya seansında sınırlı yükseliş gösteren endekste Avrupa ve ABD seanslarındaki fiyatlama takip edilecek.

Dolar/TL aynı yerde

Geçtiğimiz hafta doların küresel piyasalarda sert kayıp vermesiyle sınırlı bir gerileme yaşayan dolar/TL haftayı 17,55 civarında tamamladı. Bugün Asya seansında en yüksek 17,60 görüldü ve kur yeniden son haftalardaki işlem bölgesinde fiyatlanıyor.

Euro/TL yılın zirvesini gördü

Cuma günü dolardaki düşüşün etkisiyle 1,0368’e çıkan euro/doların etkisiyle 19,24 seviyesine çıkan euro kuru yılın da zirvesini test etti. Paritenin bugün 1,03 altına inmesiyle euro kuru haftaya sınırlı düşüşle başladı. İşlemler 19,15 altında.

Dolar varlıklarda yaşanan aşırı satışların bugün devam etmesi durumunda dolar endeksinde 106 altı denemeler görülebilir. Fakat faiz fiyatlamasının büyük oranda gerçekleşmesi endeksteki düşüşü durdurabilir.

Yazar: Necdet Erginsoy