Dolar yükselse de enerji krizi euro üzerinde baskı yaratıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazar – Peter Nurse

ABD doları, Fed’in daha şahin yorumlarının ardından Çarşamba günü Avrupa ticaretinde yükselirken euro 1 dolar altında kalmaya devam etti.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,1 artışla 108,623 seviyesinde işlem gördü.

Salı günü Minneapolis’te düzenlenen bir toplantıda konuşan Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, merkez bankasının enflasyonu kontrol altına almasının her şeyden önemli olduğu konusunda yorum yapan son yetkili oldu.

Kashkari, Fed’in para politikasını sıkılaştırması gerektiğinin “çok açık” olduğunu söyledi. “Enflasyon %8 ya da %9’e çıktığında enflasyon beklentilerini kontrol altına alamama ve çok kötü sonuçlara yol açma riskiyle karşı karşıya kalırız.”

Fed Başkanı Jerome Powell Cuma günü Wyoming’de Jackson Hole Sempozyumu’nda konuşacak ve şahin tonunu sürdürmesi bekleniyor.

Öte yandan EUR/USD %0,2 düşüşle 0,9952’ye gerilerken euro bu yıl dolar karşısında %12’den fazla değer kaybederek yirmi yılda ilk kez paritenin altına indi.

Salı günü açıklanan verilere göre Euro Bölgesi’nde ticari faaliyetler, Ağustos ayında üst üste ikinci ay daralırken gaz fiyatları iki ay içinde üç katına çıktı.

Avrupa ve özellikle de Almanya, Rusya’dan ithalata olan bağımlılığı nedeniyle bu durumdan en çok etkileniyor. Gaz arzı halihazırda azaltılmış durumda ve daha fazla kesinti bölge ekonomilerini daha da zorlayacaktır.

ING analistleri bir notta, “PMI’lar, yüksek enerji fiyatları ve yavaşlayan küresel talebin zehirli kombinasyonuna ilişkin piyasa endişelerini doğruladı.” dedi. “Bizim görüşümüze göre yakın vadede paritenin üzerinde sürdürülebilir bir toparlanmadan ziyade 0,9800’e kadar bir düşüş görmek daha olası.”

İngiltere’nin son PMI verilerinin ekonomik faaliyetlerde yavaşlama göstermesinin ardından GBP/USD %0,1 düşüşle 1,1817’ye geriledi.

ING, “Dün dolarda yaşanan düşüş daha da azalacağından sterlin için aşağı yönlü riskler görüyoruz. Bu hafta için 1,16/1,17 seviyeleri beklenmeye devam ediyor.” diye ekledi.

USD/JPY 136,81’e yükselirken USD/CNY %0,4 artışla 6,8641’e çıktı ve sanayi merkezi Şanghay’daki potansiyel elektrik kesintisi raporlarının yuan üzerinde baskı oluşturmasıyla iki yılın en yüksek seviyesine yaklaştı.

Ülke, bazı nehir yataklarını kurutan ve hidroelektrik enerjiye bağımlı bölgeleri etkileyen şiddetli bir sıcak hava dalgasıyla karşı karşıya ve bu da bu yıl bir dizi COVID-19 karantinasının ardından üretim faaliyetlerine yönelik olumsuz etkenlere yenisini ekliyor.