Döviz mevduatları 2,5 yılın en düşük seviyesine geriledi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Yurt içi yerleşiklerin yabancı döviz mevduatları 2,5 senenin en düşük seviyesine geriledi. Merkez Bankasının verilerine göre 16 Aralık ile biten haftada bankalarda bulunan toplam döviz mevduatları 199,3 milyar dolar oldu. Bu, Mayıs 2020 sonrası en düşük tutar oldu.

Bireysel döviz mevduatları 118,6 milyar dolara indi

Aralık 2021’de 147 milyar dolara çıkarak rekor yüksek seviyeye ulaşan bireysel döviz mevduatları bir yıllık süreçte 28,5 milyar dolar azalarak 118,6 milyar dolara geriledi.

Tüzel hesaplar yani firmaların bankalardaki döviz mevduatları Aralık 2021’de 92,90 milyar dolara yükselmişti. Mevduatlar son haftada 80,7 milyar dolara indi. Bir yıllık süreçte 12 milyar dolardan fazla gerileme oldu hesaplarda.

TL mevduatlar nasıl değişim gösterdi?

Son haftada 139 milyar TL’lik artış oldu ve bankalarda bulunan toplam TL mevduatların tutarı 4 trilyon 383 milyar TL’ye çıktı.

TL’nin payı dövizi geçti

Aralık 2021’de dövizin toplam mevduat içindeki payı %62 ile rekor seviyeye çıkmıştı. Bu yıl içinde liralaşma stratejisi ile Merkez Bankası, BDDK ve Hazine Bankasının aldığı önlemlerle dövizin payı azalmaya başladı. Son hafta itibarıyla toplam mevduat içinde dövizin payı %54’e düşerken TL’nin payı da %46’ya yükseldi.

KKM bir yılını doldurdu

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, geçen hafta yaptığı açıklamada KKM’nin yurt içi döviz talebini düşürdüğünü ve finansal istikrara katkı sağladığını söyledi. KKM’nin maliyetinin ise 91,6 milyar TL olduğunu ifade eden Bakan nebati, giderleri şeffaflıkla paylaştıklarını belirtti.

Yazar: Deniz Engin