ECB’nin faiz artırımı, Powell’ın konuşması, petrol fiyatları – Piyasalarda neler oluyor?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazar – Geoffrey Smith

Avrupa Merkez Bankası (ECB), zor durumdaki euro’yu desteklemek amacıyla şimdiye kadarki en büyük faiz artışını açıklayabilir. Fed Başkanı Jerome Powell Washington’da bir konferansta konuşacak ve ABD’de haftalık işsizlik başvuruları açıklanacak. Naspers, Çin hisse senetlerinden son çıkışında bir grup Tencent hissesini elden çıkarmaya hazırlanıyor. Petrol fiyatları Çarşamba günü altı ayın en düşük seviyesine geriledikten sonra dengeye kavuştu ancak ABD stok verilerinden gelecek başka bir testle karşı karşıya.

İşte 8 Eylül Perşembe günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. Dolar Asya’daki para birimlerini tekrar baskılarken Powell gün içinde konuşacak

Fed Başkanı Jerome Powell Cato Enstitüsü tarafından düzenlenen bir konferansta konuşacak. Bu, analistlerin faiz oranlarını agresif bir şekilde artırmaya devam etmek için cesaretlendireceğinden korktukları, ekonominin her şeye rağmen bu yaz başlarında göründüğünden daha iyi durumda olduğunu gösteren bir veri zemininde gerçekleşecek.

ABD faiz oranlarına ilişkin beklentiler doları yükseltmeye devam ederken Kore won’u gecelik işlemlerde son yılların en düşük seviyesine geriledi, yen ise bir miktar destek buldu.

Ekonominin sağlamlığının en güçlü kanıtı olan veri serilerinden biri, geçen ay hafif bir düşüş eğilimi gösteren haftalık işsizlik başvuruları. Geçen haftanın verileri TSİ 15.30’da açıklanacak ve ilk başvuruların 232.000’den 240.000’e ufak bir artış göstermesi bekleniyor.

2. ECB şimdiye kadarki en büyük faiz artırımına hazırlanıyor

Dolar karşısında en azından kısa vadeli bir dip bulmuş olabilecek para birimlerinden biri euro. Euro, ECB’nin şimdiye kadarki en büyük faiz artışını açıklayacağı beklentisiyle, Avrupa’da %0,1 yükselerek 1 dolar üzerine çıktı.

Kısa vadeli faiz oranı vadeli işlemleri, piyasanın 50 veya 75 baz puanlık bir artış beklentisi arasında bölündüğünü ve dengenin biraz 75 lehine olduğunu gösteriyor. Euro’nun bu açıklamadan alacağı destek, Başkan Christine Lagarde’ın, yapacağı basın toplantısında bankanın düşüncelerini aktarma becerisine bağlı olabilir.

Euro’yu destekleyen bir diğer unsur da enerji kriziyle ilgili haber akışının en kötüsünün sona ermiş olabileceği hissi: pik yapan elektrik tüketimini azaltmayı ve hem toptan elektrik fiyatlarına hem de Rus gaz ithalatı fiyatına etkili fiyat sınırları koymayı amaçlayan tedbirlerin duyurulmasının ardından Çarşamba günü gösterge gaz fiyatları düşüşünü sürdürdü.

3. Borsalar, merkez bankaları kararları öncesinde sakin seyredecek; gözler Tencent’ta

ABD borsaları, petrol fiyatlarındaki sert düşüş ve Fed’in ekonomi için yumuşak bir iniş yapabileceğine dair artan güvene yanıt olarak Çarşamba günü sağlam bir sıçramanın ardından yatay seyirde açılmaya hazırlanıyor.

Dow Jones vadeli işlemleri sadece 9 puan düşerken S&P 500 vadeli işlemleri ve Nasdaq 100 vadeli işlemleri de fiilen pek değişmedi. Üç gösterge nakit endeksi, Çarşamba günü %1,4 ile %2,1 arasında değer kazanmıştı.

İlgi çekebilecek hisseler arasında Ağustos ayında Çin fabrikasından rekor seviyeye yakın teslimat raporlayan Tesla (NASDAQ:TSLA) yer alıyor. Bu durum, fabrikanın üretim süreçlerinde yapılan bir yenilemenin iyi gittiğini gösteriyor. Ayrıca GameStop (NYSE:GME) da beklenenden daha az zarar açıklaması ve kripto borsası FTX ile yeni bir ortaklık kurmasının ardından piyasa öncesinde yaklaşık %10’luk bir artış kaydetti.

Baskı altındaki hisselerden biri de Tencent (HK:0700). Naspers’ın (JO:NPNJn) Tencent’teki hisselerinin sahibi Prosus (AS:PRX), batılı destekçilerin Çin hisselerinden uzun vadeli varlıklarını kısmen nakde çevirdiği bir dizi anlaşmanın sonuncusu ile yaklaşık %7,6’lık bir hisseyi elden çıkarmaya hazırlanıyor.

Zscaler (NASDAQ:ZS) kapanıştan sonra kazançlarını bildirecek.

4. Truss ekonomisine (Trussonomics) ilk bakış

İngiltere’nin yeni Başbakanı Liz Truss, başbakanlığının ilk büyük sınavı olan İngiltere’nin enerji kriziyle mücadele paketinin ayrıntılarını açıklayacak.

Ekonomi ekibine yakın kişilere dayandırılan haberlere göre bu plan, 100 milyar sterline kadar yeni borçlanma gerektirebilir. Bu durum hem 1985’ten bu yana en düşük seviyesine gerileyen sterlin hem de İngiltere’nin devlet tahvili getirileri üzerinde baskı yarattı.

Borç ödeme maliyetlerindeki artış, Truss’un herhangi bir mali teşvik için alanını çabucak kısıtlayacağından getirilerdeki artış özellikle endişe verici. İlgili haberlerde, Truss’un Muhafazakar Parti’nin son liderlik yarışındaki kampanyası sırasında bağımsızlığını sorguladığı İngiltere Merkez Bankasının, bu ayın ilerleyen günlerinde QE (parasal genişleme) portföyünden aktif olarak tahvil satan ilk büyük merkez bankası olmaya hazırlandığı ve bunun getiriler üzerindeki yukarı yönlü baskıyı artıracağı belirtiliyor.

5. Çarşamba günkü düşüşün ardından petrol dengede; EIA stok raporu bekleniyor

Ham petrol fiyatları Çarşamba günü altı ayın en düşük seviyesine geriledikten sonra dünyanın en büyük ithalatçılarından biri olan Hindistan’ın, G-7’nin Rus petrol ihracatına fiyat sınırı koyma önerisini imzalayabileceğine dair iddialar üzerine dengeye kavuştu.

Hindistan geleneksel olarak Rusya’ya siyasi açıdan yakın olmuştur, Rus ve daha önce Sovyet silahlarının alıcısı olarak uzun bir geçmişe sahiptir. Bununla birlikte diğer enerji ithalatçıları gibi ödemeler dengesi ve enflasyon sorunlarıyla da karşı karşıya, dolayısıyla çıkarları ABD ve Avrupa’nınkilerle kısmen örtüşüyor.

Amerikan Petrol Enstitüsünün (API) Çarşamba günkü raporuna göre ABD ham petrol stoklarında 3,4 milyon varillik sürpriz bir artış yaşandı. Hükümetin resmi verileri (EIA) ise TSİ 17.30’da açıklanacak ve API’nin rakamlarını desteklemesi halinde fiyatlar üzerinde yine baskı oluşturabilir.