El Salvador halkı, hükümetin daha fazla Bitcoin almamasını istiyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Bitcoin’i yasal ödeme aracı olarak ilan eden ilk ülke El Salvador’da yapılan son anket, halkın %77’sinin hükümetin ekonomiyi Bitcoin temellerine oturtma planından memnun olmadığını ortaya koyuyor. 

El Salvador’un Bitcoin yasal hale getirmesinin üzerinden bir yıldan fazla bir zaman geçti. Bu süre zarfında ülke, son kayıtlara göre en son Temmuz ayında yapılan alım sonrası toplamda 2.301 BTC alımı gerçekleştirdi. 

Ülke çapında yapılan anket sonuçlarına göre ise halkın %77’si ülkenin Bitcoin stratejisinden memnun değil ve devlet başkanı Nayib Bukele’nin daha fazla Bitcoin almasını istemiyor. Bunun yanında anket sonuçlarından çıkan çarpıcı bir sonuca göre nüfusun %76’sı 2022 yılında ödemelerinde Bitcoin kullanmadı. 

Bitcoin yasasının başarılı olup olmadığı sorusuna ise ankete katılanların %66’sı olumsuz yanıt verdi. Diğer yandan Bitcoin yasası için olumsuz görüş bildirenlerin büyük çoğunluğunun 56 yaş üstü katılımcılar olması ise dikkat çeken noktaydı. 

Anketten çıkan sonuçları yorumlayanlar ise bu sonucun Bitcoin’in son 1 yıllık süre zarfından sert düşüşlere maruz kalmasını ve dünya genelinde yükselen enflasyona bağlıyor. Zira Bitcoin, Kasım ayında zirve fiyatından bugünkü fiyatına kadar %72 oranında değer kaybetti.

Nayib Bukele eleştirilere kulak asmıyor

El Salvador Başkanı Nayib Bukele ise eleştirilere kulaklarını tıkayarak Bitcoin adaptasyonuna devam edeceğine yönelik sinyaller vermeye devam ediyor. Bukele, ülkenin hazinesinde bulunan Bitcoin varlıklarını satma niyeti olmadığı için şimdiye kadar ortalama yaklaşık 50 milyon dolar olarak hesaplanan zararı kabul etmiyor. 

Diğer yandan Mayıs ayında açıklama yapan El Salvador Maliye Bakanı Alejandro Zelaya, o dönemdeki Bitcoin bakiyesinin yıllık bütçenin binde %5’inden daha az olduğunu söyleyerek Bitcoin’den kaynaklı kaybın ülkenin mali pozisyonunda bir risk oluşturmadığını söylemişti.

El Salvador’un Bitcoin politikası, geçen yıl uluslararası kuruluşlar başta olmak üzere birçok kişi ve kurumdan eleştiri almıştı. Eleştirilerin temelinde Bitcoin gibi volatil kripto paraların ülkenin fiyat istikrarını bozucu etkisi olacağı varken diğer bir eleştiri konusu ise ülke vatandaşlarının kripto para sistemi konusunda yeterince eğitilmemesi vardı.

Yazar: Günay Caymaz