El Salvador’da Bitcoin krizi: Hükümetin cüzdanı nasıl kaosa sebep oldu?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazar – Marco Oehrl

El Salvador’un dünyada Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul eden ilk ülke olmasının üzerinden bir yıldan fazla zaman geçti. İlk başlarda yaşanan sıkıntıların ardından Başkan Bukele tarafından alınan inisiyatif, başarılı olabilirmiş gibi görünüyordu. Ancak bu arada sadece Bitcoin fiyatındaki düşüş nedeniyle değil, daha ziyade ülkenin BTC programı hakkında gün ışığına çıkan bilgiler nedeniyle gelgit tersine dönmüş gibi görünüyor.

BTC ödemeleri için merkezi bir liman olarak hizmet veren El Salvador tarafından yetkilendirilen Chivo cüzdanının piyasaya sürülmesi sorunlu bir süreçti. Cüzdanın geliştiricisi Athena Bitcoin Global, mevcut hataları ortadan kaldırmak için dışarıdan bir firma kiralamak zorunda kaldı. Teksas merkezli yazılım şirketi ROI Developers/Accruvia bu görevi üstlendi. Bu şirkete göre Athena Bitcoin Global, 80.000 doların üzerindeki faturayı ödeyemedi ve bu da bir dava ile sonuçlandı.

No Ficcion’a göre bu süreçte bazı şok edici detaylar ortaya çıktı. Başkan Bukele tarafından lansman gününde 50.000 Chivo kaydı için belirlenen hedef, başarısız olma tehlikesiyle karşı karşıyaydı. ROI mahkemede, uygulanan doğrulama hizmetinin ilk 150 kayıt sırasında çöktüğünü belirtti. Bununla birlikte doğrulama kaçınılmazdı çünkü her yeni kullanıcı hükümetten 30 dolar değerinde Bitcoin başlangıç kredisi aldı.

Başkanlık kampanyasını tehlikeye atmamak için operatörün, KYC sürecini devre dışı bırakmaya karar verdiği bildirildi. Böylece kayıtlı kullanıcıların gerçekte var olup olmadıklarının kontrol edilmesine gerek kalmadı. ROI’ye göre 30 dolarlık hediyeyi almak için saksı fotoğrafı kullanarak hayali profil oluşturulması yeterliydi. Ortaya çıkan zararın milyonlarca dolar olması muhtemel.

Chivo kullanıcılarından bazıları da cüzdanın günlük ticarete girmek için ideal olduğunu keşfetti. ROI’ye göre BTC kuru dakikada yalnızca bir kez güncelleniyordu ve bu da kârlı arbitraj işlemlerinin önünü açıyordu. Tek yapılması gereken Chivo cüzdanındaki oranı veri sağlayıcısından alınan güncel oranla karşılaştırmaktı. Bu şekilde cüzdanın Bitcoin oranının bir dakika içinde nerede olacağı ve satın almanın mı yoksa satmanın mı daha iyi olacağı biliniyordu. Ayrıca bir kullanıcının, cüzdanını 2.000 dolardan 400.000 dolara kadar takas etmesinin, teyit edilebilir bir durum olduğu söyleniyor. Bu şekilde kazanılan paranın doğrudan devlet bütçesinden karşılanması gerekiyordu.

Daha sonra 1:1 oranlı dolar/Bitcoin kuruna izin veren bir hata düzeltmesi yapıldı. Pazarlık avcıları 180.000 dolar hacminde 3.600 işlem yaptı. Ancak gerçek değer 10 milyar doların üzerindeydi ve bu da “hükümeti anında iflasa sürükledi.” ROI’ye göre ödemelerin durdurulmasından önce bile sistemden 250.000 dolar çıktı.

Her şey Athena Bitcoin Global’in Aralık 2021’de Chivo cüzdanı üzerindeki çalışmalarını durdurmasıyla sona erdi. Bunun yerine iFinex, Chivo’nun yönetimini devralmakla görevlendirildi. O zamana kadar Başkan Bukele bir “Bitcoin Şehri” kurduğunu ve bu planı uygulamak için 1 milyar dolar değerinde “volkan tahvili” (volcano bonds) çıkardığını duyurmuştu.

No Ficcion’a göre iFinex’in bundan böyle Chivo cüzdanını işletmesinin nedeni buydu. iFinex, hem stabil kripto para Tether hem de kripto borsası Bitfinex’in ana şirketi. Görünüşe göre Bitcoin City ve Volcano Bonds’u, cüzdanın lansmanında görülen şaşırtıcı derecede yüksek kayıt sayılarına benzer bir “başarı öyküsü” haline getirmek için ideal bir karışım.

Geçtiğimiz ay Bukele, Tether’e de Bitcoin’e benzer haklar verecek bir yasa tasarısı sundu. Volkan tahvilinin geçtiğimiz ilkbaharda piyasaya sürülmesi gerekiyordu ancak Ukrayna’daki savaş nedeniyle ertelendi. Son dönemde piyasalarda yaşanan çalkantılar nedeniyle kurumsal yatırımcıların ilgisinin düşük olması muhtemel olsa da şimdi tartışma tekrar başladı.

No Ficcion, iFinex’in Tether aracılığıyla başkana, kripto paraya duyduğu “güven” için teşekkür edecek kadar mali güce sahip olması nedeniyle tahvilin yine de yavaş bir satıcı olmayacağını düşünüyor. Bugüne kadar Tether, stabil kripto parayı hangi teminatın desteklediğini hiç açıklamadı. Bu, %6,5 faiz oranıyla volkan tahvilini gizlice satın almak ve El Salvador’daki konumunu güçlendirmek için iyi bir koşul.

El Salvador’un, Ocak ayında vadesi gelen bir tahvile ilişkin alacaklarını ödemek için 667 milyon dolara ihtiyacı olduğundan uygulamanın eli kulağında olabilir. Ülkenin böyle bir parası varmış gibi görünmüyor ve kurtarma paketi için IMF’ye zaten başvurduğu ancak reddedildiği söyleniyor.

Bitcoin için teknik fiyat noktaları

Bitcoin/dolar 17.322 dolar seviyesinde işlem gördü. Bitcoin %1,93’lük bir kazanç elde etmişken haftalık artışı %6,93 oldu.

Kripto para birimi, 16.986 dolarlık %23,6 Fibonacci düzeltme bölgesi civarında art arda birkaç gün işlem gördükten sonra bugün son aralığından çıkmayı başardı. Bugünkü yukarı yönlü hareket, yukarıda bahsedilen Fibonacci düzeltme bölgesi üzerinde bir günlük kapanışla destekleniyor.

pic925eb01b3747dd27a06a1445c127eba1

Bu da 17.841 dolarlık %38,2 Fibonacci düzeltme seviyesinin test edilmesine kapı açıyor. Bu seviye sürdürülebilir bir şekilde aşılabilirse bir sonraki dirençler 55 günlük hareketli ortalama olan 18.312 ve %50 Fibonacci düzeltme bölgesi olan 18.533 dolarda bulunacak.

Ancak boğalar günlük kapanış bazında %23,6 Fibonacci desteğini koruyamazsa 16.013 dolar ile 28 Kasım’da gördüğü en düşük seviyeye doğru aşağı yönlü hareket etmesi beklenmeli.