Ethereum ekibi, ağda kilitli ETH’nin serbest bırakılacağı tarihi belirledi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Ethereum geliştiricileri, Blockchain ağının bir sonraki güncellemesi olan Shanghai hard forku için Mart 2023 dönemini işaret etti. Bu güncellemeyle birlikte yatırımcılar, Ethereum yan zinciri olarak bilinen Beacon Chain’de stake edilen ETH’leri çekebilecek.

Ethereum ağının yan zincirinde stake edilmiş olan Ether’lerin kilitlerinin ne zaman açılacağı son zamanlarda önemli bir tartışma konusu oldu. Ethereum tarihinin en önemli güncellemesi sırasında kullanılan yan zincir, bu ağa kilitlenen Ether’lerle test edildi. Kullanıcılar, bu ağa varlıklarını yatırarak Ethereum ağının iş ispatından hisse ispatı modeline geçişini teşvik ederken diğer yandan kilitli Ether varlıkları üzerinden faize benzer bir gelir kazandılar. 

Güncel durumda ise piyasadaki endişeyi ortadan kaldıran açıklama yapıldı ve kullanıcıların kiliti ETH varlıklarını ve ödüllerini Mart ayında alabilecekleri duyuruldu. 

Ethereum ağında istenilen miktarda varlık kilitlenmesine izin veren en önemli platformlarından biri Lido Finance olarak ortaya çıktı. Ancak kilitlenen Ethereum varlıklarının bir sonraki güncellemeye kadar çekilmesi mümkün değildi.

2022 yılında yaşananlar Ethereum yatırımcılarını tedirgin etti

Diğer yandan son aylarda yaşanan olumsuz gelişmeler Ethereum yatırımcılarını da tedirgin etti. Terra ekosisteminin çöküşünden bu yana Lido Finance platformunda kullanılan stake edilmiş Ethereum varlıklarına bağlı stETH için de endişeler arttı. Bireysel yatırımcıların yanında şirketlerin de yüksek miktarda stETH birikimleri bulunuyordu. 

Bu şirketlerden biri olan Celsius, Terra ekosisteminin çöküşü sonrası zor duruma düştü ve Celsius’un Lido Finance platformunda önemli miktarda stETH yatırımı vardı. Bunun yanında iflas açıklayan diğer bir kripto şirketi olan 3AC’de önemli bir stETH yatırımcısıydı.

Fed faiz artışı kripto piyasasındaki getiri ürünleri etkiledi 

Tüm bu olumsuz gelişmelerin yanında ABD Fed’in faiz oranlarını artırmaya başlaması, yatırımcıların kripto alanındaki gelir kazandırıcı sistemlerden çıkmasını tetikledi. Ancak tüm olumsuzluklara rağmen stETH varlığı ayakta kalmayı başardı. Dün alınan kararla yatırımcıların ETH varlıklarını ve kazandıkları ödülleri geri alacağı tarihin belirlenmesi piyasa için olumlu bir gelişme olarak ortaya çıktı.

Geliştiriciler, ayrıca Ethereum ağında akıllı sözleşmelerin çalıştırıldığı Ethereum Sanal Makinesi (EVM) için de bir dizi güncelleme duyurdu. Bu güncellemelerin Shanghai hard forku ile birlikte ele alınması bekleniyor. Ancak olası bir sorun tespit edilirse EVM güncellemeleri stake edilen ETH’lerin çözülmesinde bir sorun oluşmaması için 2023 yılının sonlarına ertelenebilir. 

Yazar: Günay Caymaz