Ethereum: Mart ayındaki Şangay hard fork’u iyiye işaret olabilir mi?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünden bu yana %4’ün üzerinde bir kazanç elde eden Ethereum, 1.280 dolar civarındaki ETH fiyatıyla biz bu yazıyı yazarken ilk 10’da en iyi performans gösteren kripto para birimi konumunda.

Bitcoin dahil olmak üzere birçok kripto para gibi Ethereum da gün ortasında tırmanmaya başladı ve akşamın erken saatlerinde artış yönlü hareketinin sert bir şekilde hızlandığı görüldü. Ethereum/dolar 30 dakikadan kısa bir sürede 1.255 dolardan 1.289 dolara (+%2,7) çıktı.

Şimdi, kriptolardaki bu genel yükselişin nedenleri belirsizliğini korurken Ethereum hakkında dün gece açıklanan , önümüzdeki birkaç ay boyunca ikinci en büyük kripto para birimine olan ilgiyi sürdürebilir.

Ethereum’un bir sonraki hard fork’u Şangay, Mart 2023 için planlandı

Ethereum Çekirdek Geliştiricilerinin 8 Aralık’taki 151. toplantısında yapılan bir tartışmaya göre “Şangay” kod adıyla bilinen bir sonraki Ethereum blok zinciri “hard fork’u” Mart 2023 gibi erken bir tarihte gelebilir.

Bu, ETH’nin enerji yoğun “iş ispatı” (proof-of-work /PoW) sisteminden hisse ispatı (proof-of-stake /PoS) sistemine geçerken yol haritasındaki bir sonraki adım. Bu yılın başlarında “Merge” güncellemesi, ETH’nin PoW’dan PoS operasyonuna geçişini bilfiil resmileştirdi.

Merge böylece “Ethereum madenciliğini”, “Ethereum stake etme” ile değiştirdi. Teknik ayrıntılara girmeden belirtecek olursak stake etmek, ETH’ye sahip olan herkesin “doğrulayıcı” olmak için bunları ağda “kilitlemesine” ve bunu yapmak için ETH token’leri şeklinde ödüller almasına izin veriyor.

Şangay güncellemesi ETH ağına ne getirecek?

Ancak Merge, Ethereum’un işleyişinde madenciliğin yerini etkin bir şekilde stake etme işlemine bırakmış olsa da “stake edilmiş” ETH (stETH), şu anda Ethereum’un Beacon zincirine kilitlenmiş durumda ve Şangay güncellemesinden en çok etkilenen nokta da tam olarak bu.

Şangay yükseltmesinden sonra stETH kullanıcıları, ağdaki işlemleri doğrulamak için fonlarını ve geçerli staking ödüllerini çekebilecek. Ethereum Vakfı, yükseltmeleri “proof-of-stake’e başarılı bir geçişe odaklanmayı basitleştirmek ve en üst düzeye çıkarmak” için bu şekilde yapılandırdığını söyledi.

Şangay yükseltmesinin stake edilmiş ETH’yi “serbest bırakacağı” bilindiğinden bu durum, doğrulayıcıların Şangay yükseltmesi uygulanır uygulanmaz stake edilmiş ETH’lerini toplu olarak satması ve bunun sonucunda arzda fiyatların düşmesine neden olacak ani bir artış yaşanması riskini beraberinde getirmektedir.

Bununla birlikte ETH protokolü; kripto para biriminin fiyatı üzerinde herhangi bir etkiden kaçınacak şekilde toplam 10 milyondan fazla ETH’den günde 43.200 adetlik bir ödeme sınırı belirlemiştir.