Ethereum, Merge öncesi Bitcoin karşısında 2022’nin en yüksek değerine ulaştı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Ethereum, tarihinin en önemli güncellemesine yaklaşırken talep görmeye devam ediyor. Bu süreçte Bitcoin’den daha iyi performans göstermeye devam eden ETH, performansını grafiklere yansıtmış durumda.

Ethereum (ETH), Bitcoin karşısında değer artışını hızlandırırken bugün ETH/BTC paritesi, 0,08434 BTC değerine ulaşarak 2022 yılının zirvesini belirledi. Bu arada bu değer, 6 Aralık 2021 tarihinde görülen son 2 yılın zirvesinden sadece yüzde 5 oranında daha düşük. ETH, güçlü trendi devam ettiği için Merge güncellemesi gerçekleşmeden önce ETH’nin BTC karşısında 2018 yılı dönemi sonrası, yeni bir zirve oluşturması olasılık dahilinde.

picd6d83920ac766d7ba6b8bca4faf45c1c

ETH hakimiyeti de artıyor

Bu hesaba göre şu an 1 BTC, yaklaşık 11,85 ETH değerinde bulunuyor. Ethereum, Bitcoin karşısında yazın başlarında 0,05 BTC değerinin altına geriledikten sonra hızlı bir yükselişe geçti ve değerini yüze 70’in üzerinde artırdı. Bu süreçte Ethereum’un piyasa hakimiyeti de hızlı şekilde yükseldi. Haziran – Temmuz döneminde yüzde 15’in altında olan Ethereum piyasa hakimiyeti, şu an 5 puanlık artışla yüzde 20 bandına ulaşmış durumda. Bitcoin ise aynı dönemde piyasa hakimiyetinde keskin bir düşüş yaşadı. Haziran ayında yüzde 48 ile yılın zirvesine ulaşan BTC hakimiyeti, şu an yüzde 40’ın altına gerilemiş durumda.

Merge güncellemesi için 13 – 15 Eylül tarihlerine işaret ediliyor

Ethereum, son dönemlerde dolar karşısında genel olarak düşüş trendinde bulunmasına rağmen konsensüs mekanizmasındaki değişikliğe bağlı olarak kripto paralar arasında talebini artıran bir grafiğe sahip. Merge güncellemesinin gerçekleşmesi beklenen tarih aralığı ise şu an 13 – 15 Eylül arasında yoğunlaşmış durumda. Etkinliğin ilk aşaması olan Bellatrix ise bugün gerçekleşecek ve ağdaki zorluk, madencilik yapılamayacak seviyelere yükseltilecek. Güncelleme sonrasındaki süreçte ise Ethereum blok oluşumları, ETH stake eden node’ler tarafından gerçekleştirilecek.

Bu yıl kripto piyasasının en büyük olayı olarak görülen Merge güncellemesi, Ethereum dışında ağ ile ilişkili olan altcoin’lerin de primlenmesini sağladı. Bu önemli etkinlikten en çok faydalanan altcoin ise Ethereum Classic oldu. Madenciliğe devam etme kararı alan işlemlerin ETC madenciliğine yönelmesi kripto para fiyatının da ciddi şekilde yükselmesine neden oldu. ETC, Haziran ayındaki dip fiyatı, 13 dolar bandından 45 dolara kadar yüzde 250’ye yakın artırdı.

Diğer yandan Ethereum madenciliğine ısrarlı bir grup madenci, ağda bir hard fork oluşturarak ağın çatallanması için çaba gösteriyor. Ethereum PoW olarak lanse edilen bu girişim, mevcut ETH sahiplerine airdrop yoluyla ETH PoW tokeni dağıtarak faaliyetlerini korumak istiyor. Binance, FTX, Poloniex gibi büyük borsalar, bu planı destekleyeceğini söylerken bazı büyük borsalar, henüz kararsız durumdalar. 

Yazar: Günay Caymaz