Ethereum’un ağ birleşmesi öncesi testnet çalışmaları sorunsuz ilerliyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Ethereum geliştiricileri, Ethereum ağını iş ispatından hisse ispatı konsensüs mekanizmasına taşıyacak “Merge” güncellemesini halka açık Sepolia test ağında sorunsuz bir şekilde çalıştırmayı başardı.

Sepolia iş ispatı zincirinin hisse ispatı zinciriyle başarılı bir şekilde birleştiği bildirilirken bu gelişme, Ethereum topluluğu tarafından olumlu karşılandı. ETH fiyatı, son 24 saatte yüzde 5 değer artışıyla 1.170 dolara kadar yükseldi.

Ethereum eğitimcisi Anthony Sassano, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda bu başarılı testnet sonrası sırada Goerli ağının testnet çalışması olduğu söylerken. Goerli ağının da kararlı bir testnet süreci geçirmesi sonrasında sıra, Ethereum ana ağının hisse ispatı zinciriyle birleştirmesine gelecek. Goerli testnet’inin, önümüzdeki birkaç hafta içinde gerçekleştirilmesi bekleniyor.

Ethereum ana ağı zincir birleşmesinde bir gecikme öngörülmüyor

Testnet çalışmalarının başarılı şekilde gerçekleşmesiyle Ethereum ana ağının hisse ispatı konsensüs mekanizmasına geçiş ile ilgili bir gecikme olmayacağı düşünülüyor. Geçmiş dönemlerde bu büyük güncelleme için ertelemeler duyurulmuştu. Şimdi ise Ethereum ana ağ güncellemesinin yıl sonuna kadar gerçekleşmesi bekleniyor.

Ana ağ birleşmesi öncesi yapılan bu testler, büyük güncellemede hangi zorluklarla karşılanabileceği ve eksiklikleri tespit etmek için son derece önemli çalışmalar olarak görülüyor.

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, testnet çalışmalarıyla ilgili yaptığı açıklamada testnet’lerde karşılaşılmayan ancak ana ağa birleşmesinde görülebilecek bazı önemli olmayan sorunlar olabileceğini söyledi. Bunun yanında Buterin, Merge güncellemesi sırasında ortaya çıkabilecek bazı zorlukların, testnet’e katılmayan 3. parti altyapılarda çıkabileceğini, ancak üstesinden gelinmeyecek sorunlar olmayacağını tahmin ettiğini dile getirdi.

Yazar: Günay Caymaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir