Euro Bölgesi’nde imalat sektörü pandemi seviyesine geriledi, resesyon endişeleri arttı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Euro Bölgesi’nde imalat sektörü pandemi sonrası en sert yavaşlamayı yaşadı. İmalat PMI, Ekim’de 46,4’e gerileyerek daralmayı daha da belirginleştirdi.

Bölgenin en güçlü fakat bu yıl en zorlanan ülkesi olan Almanya’da imalat sektöründeki daralma dördüncü ayda da devam ederken gösterge 45,1 ile Mayıs 2020 sonrası en düşük seviyeye geriledi.

Fransa’da da imalat daralma bölgesinde ve yine salgının başındaki düşüş sonrası en zayıf seviyelere geriledi. İtalya ve İspanya’da da sektörel daralma devam etti.

Bölgedeki imalat sektöründeki daralmanın son çeyrekte derinleşmesinde dünya genelindeki ekonomik koşulların zayıflaması, enflasyon ve girdi maliyetlerinin yüksek kalması ve ihracatın azalması etkili olurken dış talep de son dönemde ciddi bir azalma kaydetti.

Euro Bölgesi’nde enflasyon çift haneye çıkarak tarihi yüksek seviyeyi gördü. Gıda fiyatlarındaki artış son ayda en etkili kalem olurken enerjide yaz dönemindeki düşüş de yerini yeniden yükselişe bıraktı. Enerjinin enflasyon içindeki payı %40’ın gıdanın payı ise %13’ün üzerinde.

Jeopolitik ve siyasi riskler yüksek

Bölge ülkeleri ve Rusya arasındaki yaptırımlar nedeniyle Avrupa’da enerji sorunu büyüdü. Maliyetlerin yükselmesi üretim sektörünü zorlarken hem siyasi hem jeopolitik belirsizliğin devam etmesi de beklentileri olumsuz etkiliyor.

Resesyon riski fazla

Euro Bölgesi’nde üçüncü çeyrekte yavaşlayan büyümenin yerini son çeyrekte daralmaya bırakması beklenirken enerji sorununun aşılamaması durumunda 2023’ün ilk çeyreğinde de daralma olması ve teknik olarak resesyona girilmesi endişesi oldukça yüksek.

Yazar: Necdet Erginsoy