Euro Bölgesi’nde sanayi üretimi pandemi sonrası en sert düşüşü yaşadı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Euro Bölgesi’nde sanayi üretimi pandemi sonrası en sert düşüşü yaşadı.

Sanayi üretimi Temmuz ayında aylık %2,3 oranında daraldı. Pandemi başında karantina nedeniyle rekor düşüş yaşayan sanayi üretimi Nisan 2020 sonrası en kötü dönemi yaşadı. Yıllık bazda da sanayi üretimi %2,4 daraldı.

Enerji sorunu ekonomi üzerindeki etkisini artırıyor

Euro Bölgesi’nde sanayi üretiminde son iki yılın en sert düşüşünün yaşanmasının nedeni enerji kıtlığı. Enerjide büyük oranda Rusya’ya bağımlı olan Euro Bölgesi’nde karşılıklı yaptırımlar enerji akışının kesilmesine neden oldu. Rusya, önce teknik sorun olarak gösterdiği gaz kesintisinni, daha sonra yaptırımların kaldırılması durumunda düzelebileceğini açıkladı. Son olarak Putin, Avrupa’yı oldukça kötü bir kış beklediğini belirtti.

Rekor yüksek enflasyon ve maliyetler bölgedeki üretimin azalmasına neden olurken son ayda ise enerji sorununun giderek büyümesi üretimin de kayıp vermesine neden oldu.

AB Komisyonu, doğal gaz dışındaki enerji fiyatlarındaki artışı dengelemek için bazı çalışmalar hazırlıyor. Enerji şirketlerindeki vergilerden tavan fiyat uygulanmasına kadar birçok seçeneğin gündeme alındığı komisyonun bugün tedbir paketini açıklaması bekleniyor.

Yazar: Deniz Engin