Euro/dolar analizi: Hangi gelişmeler takip ediliyor?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dün 0,99 seviyesinden açılan euro/dolar paritesi günü başlangıç seviyesinin bir miktar altında 0,98 seviyesinden tamamladı.

Dün piyasalar Euro Bölgesi’nden gelen enflasyon verisini takip etti. Beklenti üzeri gelen veri yıllık bazda yüzde 10,7 artarak ekim ayında yeni rekor tazeleyerek yükselişini sürdürdü. Bu, 1997 yılından beri en yüksek seviye.

Aynı zamanda Euro Bölgesi 3. çeyrek büyümesi ise yüzde 0,2 olarak gerçekleşti.

Gelen veriler ışığında, büyümenin ivme kaybetmesi ve enflasyonun yüksekliği Euro Bölgesi için resesyon endişelerini güçlendirdi. Ek olarak Avrupa’nın şahin yöneticilerinden olan Klaas Knot, gelen verilere dayanarak bir sonraki faiz toplantısında 75 baz puan faiz artışının masada olduğunu söyledi.

Bu hafta ise gözler Çarşamba günü açıklanacak olan Fed faiz kararında olacak. Beklenti 75 baz puan olarak görülmekte fakat olası bir beklenti üzeri karar piyasalarda sert volatiliteye sebep olacaktır.

Yeni güne 0,98 seviyesinden başlayan EUR/USD paritesinde Euro Bölgesi için sakin bir gün beklenirken ABD tarafından gelecek olan TSİ 17.00’de İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) yakından takip edilecektir.

EUR/USD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 0,9996 – 1,0094 – 1,0192 seviyeleri direnç noktaları olarak; 0,9804 – 0,9664 – 0,9543 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Kaynak: İnfo Yatırım

Bu makale ilk olarak Hibya Haber Ajansı üzerinde yayımlanmıştır