Euro, faiz kararı sonrası yükselişe geçti

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investng.com – Euro, faiz kararı sonrası yükseliş yaşıyor.

Dün 75 baz puan faiz artışı yapan Avrupa Merkez Bankası, faiz artışlarının devam edeceğini belirtti. Karar sonrası açıklama yapan Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde, enflasyonda yakın dönemde yükseliş beklediklerini bu nedenle önden yüklemeli faiz artışlarının devam edeceğini belirtti. Lagarde, enflasyon ve faiz arasındaki farkı düşürmek yani piyasa faizinin nötr ve üzerine çıkması gerektiğini de belirtti.

Büyüme tarafında bu yılın son çeyreği ve 2023’ün ilk çeyreğinde yavaşlama beklendiğinin de vurgulandığı toplantıda, enflasyonu düşürmede kararlılık mesajının verilmesi piyasalarda şahin bir tutum olarak algılandı.

Euro yükselişte

Efektif döviz değeri olarak bu yıl %4 değer kaybeden euro, dolar karşısında da %12 düşerek 20 yılın en zayıf seviyesine indi. Dünkü açıklamalar sonrası 1,0 altı hareketini yükselişe çeviren euro/dolar 1,01’e yükselerek Eylül ayının en yüksek seviyesini gördü. Paritede 50 günlük ortalama seviyesi olan 1,0120 gün içi en yakın direnç noktası olarak izleniyor.

Euro/TL 3 haftanın en yükseğinde

Bu hafta içinde paritedeki düşüşün etkisiyle 18 seviyesi altına inene euro/TL bugün 18,43’e yükselerek son 3 haftanın zirvesini gördü.

Ekim’de de 75 baz puanlık faiz artışı bekleniyor

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde’ın dün, enflasyon yükselecek ve önden yüklemeli faiz artışına devam edeceğiz açıklaması piyasalarda gelecek toplantı için de 75 baz puanlık faiz artışı beklentisini güçlendirdi.

Yazar: Necdet Erginsoy